RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Start Falcona 9 znów odłożony

Start rakiety Falcon9 znów odłożony (fot. Joe Burbank/Orlando Sentinel/Tribune News Service via Getty Images)
Start rakiety Falcon9 znów odłożony (fot. Joe Burbank/Orlando Sentinel/Tribune News Service via Getty Images)

Start kolejnej misji załogowej prywatnej firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) został ponownie opóźniony – do najwcześniej 22 kwietnia – poinformowała w poniedziałek agencja NASA.

Polscy naukowcy zbadają możliwość wydobycia księżycowego regolitu

„Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji” to nowy projekt polskich naukowców, którzy chcą dowiedzieć się, jak...

zobacz więcej

Według pierwotnych planów start rakiety Falcon 9 z czteroosobową załogą w kapsule Crew Dragon miał odbyć się w końcu marca.

Jednak federalna agencja kosmiczna NASA poinformowała w styczniu, że odbędzie się on dopiero 20 kwietnia. W poniedziałek przesunięto tę datę na 22 kwietnia z zastrzeżeniem, że jeszcze może zostać przesunięta.

Kapsuła ma dostarczyć na ISS dwóch astronautów NASA – Shane Kimbrougha i (kobietę) Megan McArthur oraz Japończyka Akihiko Hoshidę i Thomasa Pesqueta z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Dołączą oni do przebywających na stacji czterech astronautów, którzy przybyli na stację w listopadzie, również na pokładzie kapsuły Crew Dragon i kosmonautów ze statku kosmicznego Sojuz MS-18.

SpaceX, należąca do miliardera Elona Muska, wypróbowuje rakietę wielokrotnego użytku, zdolną do pionowego startu i lądowania. Jednak kilka prób zakończyło się niepowodzeniem. Rakiety eksplodowały po starcie lub po lądowaniu.

Zobacz takżePierwsza jazda łazika na Marsie. Pokonał 6,5 metra

źródło:

Zobacz więcej