RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł Roman Bulczyński – uczestnik Czerwca '56, oskarżony w procesie dziesięciu

Roman Bulczyński  zmarł w wieku 83 lat (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Roman Bulczyński zmarł w wieku 83 lat (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Nie żyje uczestnik Czerwca '56, jeden z oskarżonych w tzw. „procesie dziesięciu” Roman Bulczyński. O jego śmierci powiadomiło w poniedziałek Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Tak wspominają Piotra Świąca. Dziennikarz TVP zginął w wypadku

zobacz więcej

„Przez lata wspierał nasze muzeum. Niejednokrotnie udzielał pomocy w działaniach edukacyjnych. Odliczał dni do kolejnej rocznicy. Miał nadzieję, że pomimo pandemii uda nam się spotkać pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 i wspólnie świętować ten dzień. Tyle jeszcze mieliśmy razem zrobić...” – napisało muzeum.

W ostatnim czasie Roman Bulczyński został zaproszony przez muzeum do współpracy przy wydarzeniach związanych z tegorocznymi obchodami 65. rocznicy Czerwca. „Wraz z nami przygotowywał akcję, o której już niebawem będziemy informować. Tym bardziej dotknęła nas dzisiejsza wiadomość. W sobotę, 6 marca Pan Roman zmarł” – podało muzeum.

Roman Bulczyński urodził się 2 sierpnia 1937 r. w Chodzieży. W czerwcu 1956 r. był czynnym uczestnikiem robotniczego zrywu. Brał udział m.in. w rozbrojeniu posterunku MO przy ul. Krzyżowej. Za swą działalność został aresztowany 3 lipca 1956 r.

Oskarżono go m.in. o „gwałtowny zamach na funkcjonariuszach Milicji Obywatelskiej..., rozbicie i ograbienie z broni palnej i sprzętu wojskowego magazynu Studium Wojskowego przy Wyższej Szkole Rolniczej, zatrzymywanie pociągów” i „posiadanie bez zezwolenia broni palnej”.

Proces dziesięciu


Bulczyński był jednym z sądzonych w tzw. procesie dziesięciu. Jego obrońcą był mec. Stanisław Hejmowski. Wyrok w procesie nigdy nie zapadł; Bulczyński opuścił więzienie 23 października.

W 2016 r., w przeddzień 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956, Roman Bulczyński odebrał Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę. 28 czerwca 1956 r robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, rozpoczęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

źródło:

Zobacz więcej