RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Eksperci przewidują nawet o 300 tys. mniej urodzeń w 2021 r.

Według ekspertów w 2021 roku w będzie o 300 tysięcy mniej urodzeń niż szacowano przed pandemią(fot. REUTERS/Callaghan O'Hare)
Według ekspertów w 2021 roku w będzie o 300 tysięcy mniej urodzeń niż szacowano przed pandemią(fot. REUTERS/Callaghan O'Hare)

COVID-19 przyczyni się w USA do znacznego spadku liczby urodzeń. Według ekspertów w 2021 r. w będzie ich o 300 tys. mniej niż szacowano przed pandemią, co odczuje także gospodarka.

Gigantyczny pakiet gospodarczy na czas pandemii. Jest decyzja Senatu USA

Po negocjacyjnym maratonie Senat USA przegłosował w sobotę gigantyczny, warty około 1,9 bln dolarów, pakiet gospodarczy na czas pandemii...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wskazując na to niepokojące zjawisko specjaliści podkreślają, że nie jest nowe, a teraz się jeszcze pogłębi.

„Podczas pandemii dostawy od bocianów spadły jeszcze bardziej, a naukowcy spodziewają się teraz co najmniej 300 tys. mniej urodzin w 2021 r.” – napisał nowojorski dziennik „Daily News”.

„Spadłszy jeszcze przed pandemią COVID do 58,3 urodzeń na 1000 kobiet, stanowi to problem dla kraju, gdzie bezpieczeństwo rosnącej populacji osób starszych opiera się na młodej, zdrowej sile roboczej płacącej na Social Security i Medicare (ubezpieczenia dla seniorów) ” – podkreśla „Daily News”.

Wskaźnik dzietności się kurczy


Zgodnie z statystykami kurczący się wskaźnik dzietności nie ogranicza się do jednej grupy rasowej . Widoczny był u Afroamerykanek, Latynosek i białych kobiet. Nie zależał też od wielkości dochodów .

Zobacz takżeProaborcyjne hasła na murach kościoła. „Modlimy się za sprawców”

„COVID redukował kontakty fizyczne, a co za tym idzie, zakazane były randki. Dla par lockdown, recesja i masowe zgony prawdopodobnie nie stały się afrodyzjakiem” – zauważył dziennik „Daily News”.


Początek procesu w sprawie śmierci George'a Floyda przełożony

Od tego wydarzenia rozpoczęły się zamieszki w USA pod hasłem „Black Lives Matter”. Chodzi o śmierć czarnoskórego George'a Floyda podczas...

zobacz więcej

Wśród przyczyn opóźnia planów poczęcia dzieci w USA wymienia się też początkowy zakaz wstępu mężczyzn na izby porodowe i utrzymujący się obowiązek noszenia maseczek w trakcie porodu.

Generalnie za czynnik zniechęcający do prokreacji traktowany jest także brak płatnego urlopu rodzicielskiego związanego z urodzeniem dziecka. USA są jednym z nielicznych dużych krajów uprzemysłowionych na świecie, który nie ma takiego federalnego wymogu.

„Kiedy perspektywy ekonomiczne są ponure, panuje nędza i cierpienie, nie jest zaskakujące, że młodzi mężczyźni i kobiety, którzy mają wybór, zmagają się z decyzją, czy sprowadzić na świat innego człowieka” – podkreśla nowojorska gazeta.

Konsekwencje ekonomiczne


Dziennik „Wall Street Journal” zastanawia się nad ekonomicznymi konsekwencjami pandemii oraz związanych z tym restrykcji i globalnej recesji. Podkreśla, że miało to wpływ też na wskaźnik dzietności.

„Skutki (COVID-19) dla niektórych przedsiębiorstw będą natychmiastowe, ale znaczna część wpływu demograficznego może być trwała, co oznacza, że wystąpią również długoterminowe następstwa gospodarcze. (...) Spadek przyspieszył ogólny trend w kierunku niższych współczynników dzietności, zwłaszcza w krajach rozwiniętych” – zauważył „WSJ”.

Jak dodał, powołując się na badania ekonomiczne, spadające wskaźniki urodzeń są głównym czynnikiem obniżających się stóp procentowych w ostatnich dziesięcioleciach, a wedle niektórych szacunkach nawet największym czynnikiem.

źródło:

Zobacz więcej