RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Początek procesu w sprawie śmierci George'a Floyda przełożony

Floyd stał się ikoną walki o sprawiedliwość rasową (fot. Mario Tama/Getty Images)
Floyd stał się ikoną walki o sprawiedliwość rasową (fot. Mario Tama/Getty Images)

Od tego wydarzenia rozpoczęły się zamieszki w USA pod hasłem „Black Lives Matter”. Chodzi o śmierć czarnoskórego George'a Floyda podczas aresztowania go przez policję w maju 2020 r. w Minneapolis. Były już policjant Derek Chauvin, oskarżony jest o zabójstwo, ale początek procesu w jego sprawie, zaplanowany na poniedziałek, przesunięto o co najmniej jeden dzień.

Wyciekło całe nagranie z zatrzymania George’a Floyda [WIDEO]

Do mediów trafiło nagranie z kamer, umieszczonych na mundurach policjantów, którzy zatrzymali George’a Floyda. Wideo pokazuje funkcjonariuszy...

zobacz więcej

Proces miał planowo rozpocząć się od przeglądu potencjalnych ławników, którzy rozważać będą zarzuty o morderstwo w sprawie postrzeganej jako referendum dotyczące przemocy policji wobec Afroamerykanów. Chauvin pojawił się w sądzie ubrany w granatowy garnitur i białą koszulę, z czarną maseczką na twarzy.

Sędzia Peter Cahill z sądu okręgowego hrabstwa Hennepin przeznaczył trzy tygodnie na wybór ławników. Kandydaci najpierw muszą wypełnić 16-stronnicowy formularz. Celem jest znalezienie bezstronnych mieszkańców Minneapolis w sprawie, która wstrząsnęła Ameryką i uczyniła z Floyda międzynarodową ikonę walki o sprawiedliwość rasową.

Proces rozpocznie się jednak z opóźnieniem, prawdopodobnie we wtorek. Sąd apelacyjny w Minnesocie nakazał Cahillowi ponowne rozważenie wniosku prokuratorów o przywrócenie zarzutu morderstwa trzeciego stopnia.

Sytuację komplikuje fakt, że Eric Nelson, główny prawnik Chauvina, oświadczył w poniedziałek, że jego klient zwróci się do Sądu Najwyższego Minnesoty o uchylenie tego nakazu. To może wydłużyć całą procedurę. Nelson zapewnia, że nie chodzi mu o opóźnianie wyboru ławników.

44-letni Chauvin jest oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia, za które grozi kara do 40 lat więzienia. Morderstwo drugiego stopnia obejmuje w Minnesocie m.in. zabójstwa umyślne bez premedytacji i niektóre zabójstwa nieumyślne, morderstwo trzeciego stopnia zabójstwa nieumyślne dokonane w pewnych określonych sytuacjach (np. w wyniku dopuszczenia się innego niebezpiecznego zachowania bez zważania na wartość ludzkiego życia). 

Zwolniony za kaucją


Były policjant został zwolniony z więzienia za 1 milion dolarów kaucji w październiku ubiegłego roku i będzie sądzony na sali sądowej w Hennepin County Government Center w Minneapolis. Z obawy przed zakłóceniami ze strony protestujących budynek otoczono ogrodzeniem i betonowymi barykadami.

Na ulicach wokół gmachu zgromadziły się setki demonstrujących przeciwko rasizmowi, blokując ruch uliczny. Na asfalcie rozrzucano kwiaty, przechodniów proszono o refleksję nad śmiercią Floyda. Kilku wolontariuszy rozstawiło stoły, rozdając kawę i pączki. Bezpieczeństwa pilnowali żołnierze Gwardii Narodowej. Prawnicy Chauvina, który został zwolniony z policji dzień po śmierci Floyda 25 maja 2020 r., twierdzą, że przy aresztowaniu pochodzącego z Houston Afroamerykanina funkcjonariusz stosował się do tego, czego został nauczony podczas szkoleń.

Lekarz sądowy orzekł, że śmierć Floyda była częściowo spowodowana przez brutalne działania policjantów podczas aresztowania - przypomina Reuters. W raporcie z sekcji zwłok odnotowano również, że Floyd w chwili śmierci miał w organizmie fentanyl, a prawnicy Chauvina uważają, że główną przyczyną zgonu było przedawkowanie tego syntetycznego środka przeciwbólowego.

-> Przeczytaj także: Zanim zmarł George Floyd... Wyroki, które rozpaliły Amerykę

Pozostali trzej oficerowie, którzy byli na miejscu zdarzenia - Tou Thao, J. Alexander Kueng i Thomas K. Lane - tak jak Chauvin zostali zwolnieni z policji dzień po śmierci Floyda. Byli funkcjonariusze oskarżeni są o pomoc w morderstwie.

źródło:
Zobacz więcej