RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żaryn o tekście na rosyjskim portalu: Walka informacyjna przeciw Polsce

Stanisław Żaryn zabrał głos w sprawie tekstu na rosyjskim portalu (fot. PAP/Marcin Obara)
Stanisław Żaryn zabrał głos w sprawie tekstu na rosyjskim portalu (fot. PAP/Marcin Obara)

Portal zaangażowany w rosyjską dezinformację przeciw Zachodowi publikuje artykuł insynuując, że w Polsce „coraz większą popularność” zyskują „ruchy nacjonalistyczne – napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. – Nagłaśniane tezy wpisują się w walkę informacyjną przeciw Polsce – ocenił.

Prof. Kucharczyk: Historia pokazała, że Żołnierze Niezłomni mieli rację

Historia pokazała, że żołnierze niezłomni mieli rację – mówił w Polskim Radiu profesor Grzegorz Kucharczyk. Historyk z Instytutu Historii Polskiej...

zobacz więcej

Tekst, do którego odnosi się Żaryn, ukazał się 1 marca na portalu rosyjskim RuBaltic.ru, który prezentuje się, jako portal analityczny poświęcony krajom poradzieckim, a zwłaszcza bałtyckim, i działa w Kaliningradzie.

Artykuł w większości składa się z przedruku depeszy państwowej białoruskiej agencji BiełTA, również z 1 marca, który RuBaltic.ru opatrzył własnym komentarzem. Tekst dotyczy wypowiedzi białoruskiego deputowanego Andreja Sawinycha, szefa stałej komisji spraw międzynarodowych w Izbie Reprezentantów (niższej izbie parlamentu Białorusi), o marszu w Hajnówce ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Czytaj także: Bitwa Warszawska wciąż boli ideologów Kremla. Prof. Nowak o klęsce „imperium zła”

Białoruska i rosyjska propaganda


„Tekst jest oparty na wypowiedzi parlamentarzysty z Białorusi, który skrytykował inicjatywę marszu w Hajnówce będącego częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – napisał Żaryn na Twitterze.

„Przy tej okazji Andrej Sawinych insynuuje, że w Polsce odradzają się ruchy neonazistowskie, czego dowodem ma być… wydana wraz z komentarzem historycznym książka „Mein Kampf”, a także ustanowienie dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych” – dodał.

„Pandemia jako pretekst”. Sierakowski dezinformuje o Polsce w niemieckiej prasie

„Populistyczny rząd dostrzegł w pandemii okazję do pogłębienia trwającego procesu opanowywania państwa prawa. Pandemia posłużyła jako pretekst do...

zobacz więcej

„Białoruska i rosyjska propaganda oskarża także Polskę o rewizjonizm historyczny, który przejawiać się ma brakiem zgody na rosyjskie kłamstwa na temat „wyzwolenia” Polski w 1945 r. Władze RP są również poddawane krytyce z uwagi dekomunizację przestrzeni publicznej w Polsce” – głosi kolejna część tweeta.

„Propaganda rosyjska i białoruska wykorzystują motywy historyczne w bieżącej walce politycznej przeciwko Polsce. Polska stała się jednym z głównych celów rosyjskiej i białoruskiej propagandy, która wykorzystuje zarówno bieżące, jak i historyczne wątki” – czytamy w ostatniej części wpisu.

Czytaj także: Polska ambasada o zakłamywaniu zbrodni katyńskiej. Reaguje Kreml

Ostra krytyka Polski


Agencja BiełTA w depeszy zatytułowanej „Sawinych wypowiedział się na temat akcji radykalnej prawicy w polskiej Hajnówce” cytuje deputowanego, powołując się na służby prasowe białoruskiej Izby Reprezentantów.

„Z ubolewaniem przyjęliśmy informacje o wydarzeniach organizowanych na cześć tak zwanych żołnierzy wyklętych niedaleko granicy z naszym krajem, w polskim mieście Hajnówka, miejscu, gdzie mieszkają etniczni Białorusini. Tego rodzaju akcje radykałów z jednej strony wywołują ubolewanie, a z drugiej – rosnące zaniepokojenie. W Polsce coraz silniej popularność zyskują ruchy nurtu nacjonalistycznego i neonazistowskiego. W styczniu w szerokiej sprzedaży znalazło się wydanie książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf”. 8 lutego na czele wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – instytucji państwowej – stanął jeden z liderów ugrupowania neonazistowskiego” – miał powiedzieć Sawinych.

Czytaj także: Badacz Memoriału: Próba podważenia sowieckiego sprawstwa zbrodni katyńskiej

Odwaga i poświęcenie. Jak wyklęci pobili komunistów

Gdy myślimy o żołnierzach wyklętych, pojawiają się obrazy rotmistrza Witolda Pileckiego czy Danuty Siedzikówny. Widzimy samotną walkę, w zasadzie...

zobacz więcej

„Strona polska usiłuje fałszywie obciążyć winą Związek Radziecki za rozpoczęcie II wojny światowej, a jednocześnie niszczy pomniki i samą pamięć o żołnierzach radzieckich, którzy za cenę własnego życia wyzwolili Polskę i zniszczyli „brunatne niebezpieczeństwo”, które zawisło nad całym światem” – napisała BiełTa.

Portal RuBaltic.ru przedrukował większość wypowiedzi Sawinycha, dodając tytuł: „W parlamencie Białorusi skrytykowano przeprowadzenie marszu heroizacji przestępców nazistowskich w Polsce”.

Od siebie portal dodał:„Żołnierze wyklęci” to uczestnicy podziemnych organizacji antysowieckich i antykomunistycznych w Polsce na końcowych etapach II wojny światowej i po jej zakończeniu. W latach 1944-45 akcjami karnymi we wsiach o etnicznej ludności białoruskiej i litewskiej kierował Romuald Rajs. W styczniu-lutym 1946 roku jego banda dokonała masowego zabójstwa 79 Białorusinów w Polsce wschodniej. W zeszłym roku w polskiej Hajnówce także przeprowadzono pochód nacjonalistów na cześć „żołnierzy wyklętych”.

Czytaj także: Żaryn: Rosja prowadzi walkę informacyjną przeciw Polsce

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej