RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezes Orlenu: To nie jest atak na Obajtka, tylko na fuzję. Scenariusz pisany cyrylicą [WIDEO]

To nie jest atak na Daniela Obajtka, tylko na fuzję Orlenu z Lotosem. Termin też nie jest przypadkowy – ocenia prezes PKN Orlen. W programie „Gość Wiadomości” Daniel Obajtek podkreślił, że odkąd Komisja Europejska wyraziła zgodę na połączenie obu naftowych gigantów, rozpoczął się atak „Gazety Wyborczej”, który – jak mówi – wygląda na „pisany cyrylicą”. Jego zdaniem Platforma Obywatelska uderzając w fuzję odsłoniła swoje zamiary. Gość TVP Zdementował też fake newsa opozycji: „W żadnym wypadku Orlen nie zamierza zwalniać pracowników”.

Zyski i straty Orlenu. Kolosalna różnica w wynikach spółki

Mimo kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa PKN Orlen zanotował w 2020 roku bardzo dobre wyniki. Z danych przedstawionych przez...

zobacz więcej

Na antenie TVP Info szef Orlenu odniósł się do poniedziałkowej konferencji polityków PO, którzy zażądali wstrzymania fuzji Orlenu i Lotosu do czasu wyjaśnienia wszystkich medialnych zarzutów stawianych Obajtkowi. Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk przestrzegał, że za planowaną fuzją stoi coś jeszcze – zamiar sprzedaży 15 strategicznych spółek należących do Orlenu i Lotosu, w tym m.in. stacji benzynowych Lotosu, a zamiar kupna tych spółek deklarują firmy niemieckie i rosyjskie. Zdaniem Tomczyka „to, co dzieje się na naszych oczach, to największa niekontrolowana prywatyzacja”.

Odpowiedź prezesa Orlenu


– Tu nie chodzi o Daniela Obajtka, tu chodzi o przerwanie fuzji, która jest ważna dla całej polskiej gospodarki, która jest ważna dla stabilizowania cen na naszych stacjach, bo liczy się efekt skali – podkreślił Daniel Obajtek. Przypomniał przy tym, jak ponad dekadę temu Lotos chciała sprywatyzować Platforma Obywatelska, a „ówczesny premier Donald Tusk stwierdził, że nie widzi nic strasznego, gdyby Lotos został sprywatyzowany nawet Rosjanom”.

Zobacz także: KO chce wstrzymania fuzji Lotosu z Orlenem. Co w tej kwestii planował Tusk?

Jak wskazuje Obajtek, fuzja nie polega na zwalnianiu pracowników, tylko scentralizowaniu zakupów ropy przez oba koncerny. Podał przy tym obrazowy przykład: „Jeśli kupuję małą ilość, idę do sklepu, kiedy kupuję większą ilość, idę do hurtownika. A jeżeli kupuję wielką ilość, idę do producenta. Im większa skala zakupu ropy, tym bardziej możemy stabilizować ceny na naszych stacjach”.

– I w żadnym wypadku Orlen nie myśli zwalniać pracowników czy robić w tym zakresie redukcji – zapewnił Daniel Obajtek, dementując zapowiedzi polityków opozycji.

Związek między atakiem „GW” i PO


Objatek przekonywał, że istnieje związek między atakiem „GW” na niego i atakiem polityków PO na Orlen. – Proszę zobaczyć publikacje „Gazety Wyborczej”. Od początku, kiedy komisja Europejska wyraziła w tym zakresie (fuzji Orlenu z Lotosem – red.) zgodę, cały czas był przypuszczany atak. Teraz trwa on około 8 dni i nagle wychodzi Platforma, która protestuje przeciwko połączeniu i nazywa to procesem prywatyzacji. To jest po prostu hańba i skandal – powiedział gość TVP Info.

Opozycja chce bojkotować Orlen. Internauci: Ta, zniszczyć wszystko, co polskie

„Pamiętajcie: nie tankujemy na Orlenie!” – napisał na Twitterze przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka. Użytkownicy sieci przypomnieli mu, że...

zobacz więcej

Szef Orlenu pytany, czy wygląda to jak scenariusz pisany cyrylicą, przyznał, że „tak”. – Scenariusz pisany i realizowany przez „Gazetę Wyborczą” – dodał.

Zyski Orlenu. Ile stracił na COVID-19 w porównaniu z konkurencją?


W programie „Gość Wiadomości” Daniel Obajtek odniósł się też do podnoszonej przez opozycję kwestii kondycji finansowej PKN Orlen. Jak zaznaczył, w 2020 roku, w czasie kryzysu związanego z koronawirusem, jego spółka zarobiła miliard dolarów.

Porównał przy tym wyniki giełdowe naftowego giganta z zagranicznymi konkurentami, przyznając, że w czasie pandemii wszyscy notują straty, choć Orlen – najmniejsze. – Kapitalizacja Shella spadła około 48 proc., kapitalizacja BP spadła 45 proc., a Orlenu o 33 proc. – wyliczał.

W ocenie Daniela Obajtka, w całym ataku nie chodzi tylko o fuzję z Lotosem, „ale także przejęcie Grupy Energa, przejęcie PGNiG czy ostatnio Grupy Ruch”. – To budowanie silnego koncernu wielu może się nie podobać. Jest normalną rzeczą, że jest to gra interesów – podsumował.

Zobacz także: „Tusk mówił, że teraz k***a paliwo może być nawet i po 7 zł”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej