RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na niemieckich drogach coraz więcej... trabantów. Znacznie więcej niż tesli

W ciągu dekady liczba trabantów (z lewej) w Niemczech wzrosła o 3 tys. sztuk (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images; Shutterstock/canadianPhotographer56)
W ciągu dekady liczba trabantów (z lewej) w Niemczech wzrosła o 3 tys. sztuk (fot. Gabriel Kuchta/Getty Images; Shutterstock/canadianPhotographer56)

Preferencje samochodowe Niemców zmieniły się w ostatniej dekadzie, pokazuje analiza statystyk rejestracyjnych. Podczas gdy liczba opli na ulicach spada, marka VW powiększa swoją przewagę. Zaskakujące jest, jak słaba jest Tesla – pisze w poniedziałek dziennik „Welt”. Jeszcze bardziej zaskakujący może być fakt, że przybywa... trabantów.

Obozy koncentracyjne, a obok niemiecka fabryka. KE „zaniepokojona”

Pod koniec grudnia niemiecki tygodnik „Die Zeit” ujawnił, że Volkswagen buduje samochody w samym sercu regionu Sinciang - dokładnie tam, gdzie...

zobacz więcej

Trabant, zwany w Niemczech pieszczotliwie „trabi”, jest nieśmiertelny. Chociaż nie są produkowane od 1991 roku, dziesiątki tysięcy tych samochodów wciąż jeżdżą po niemieckich drogach. A nawet... jest ich coraz więcej. Świadczą o tym statystyki Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego, dotyczące liczby pojazdów. Dane skomentował Ferdinand Dudenhoeffer z Centrum Badań Motoryzacyjnych (CAR).

„Trabi” jak „mały cud”


W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba zarejestrowanych samochodów marki Trabant wzrosła o około 3 000 i jest ich teraz 38 173. „Wygląda na to, że w ciągu ostatnich kilku lat niektóre stare silniki dwusuwowe nabrały nieco nowego życia” – mówi Dudenhoeffer. Tylko od stycznia 2020 do 2021 roku liczba ta wzrosła o ponad 1000 samochodów. Z jego punktu widzenia „trabi” to „mały cud”. Liczba zarejestrowanych samochodów w Niemczech systematycznie rośnie. W styczniu 2021 roku było to 48,2 mln pojazdów. Według CAR oznacza to 580 samochodów na 1000 mieszkańców.

Jakie samochody są w Niemczech najpopularniejsze?


Na znaczeniu zyskały w szczególnie marki Grupy Volkswagen, podobnie jak Mercedes-Benz i BMW. Wśród marek eksportowych Hyundai-Kia wyróżnia się dużym wzrostem. Tradycyjna marka Opel przegrywa w tym zestawieniu. Producent z Ruesselsheim nadal posiada 8,8 proc. wszystkich zarejestrowanych aut, co oznacza, że wśród najczęściej używanych marek w kraju znalazł się na trzecim miejscu.

Amerykańskie bomby wstrzymały budowę fabryki Tesli pod Berlinem

Wielka inwestycja, jaką ma być budowana w Niemczech fabryka amerykańskiej firmy należącej do Elona Muska, została wstrzymana. Powodem są bomby...

zobacz więcej

Są też samochody Skody, Audi, Seata i Porsche – wszystkie ze znacznymi wzrostami w porównaniu z 2010 rokiem. Łącznie liczba pojazdów Grupy Volkswagen w Niemczech wzrosła o 4,2 miliona. Całkowita liczba zarejestrowanych samochodów wzrosła w tym samym okresie o 6,5 mln.

Koreańskie marki górą, Tesla „karzełkiem”


Spośród zagranicznych producentów największy wkład w rosnącą liczbę samochodów wniosła koreańska grupa Hyundai. Wraz ze swoją siostrzaną marką Kia od dziesięciu lat jest odnoszącym największe sukcesy zagranicznym dostawcą samochodów osobowych w Niemczech.

Liczba Hyundai na niemieckich drogach wynosi obecnie 1,3 miliona. Odpowiada to wzrostowi o 176 procent. W tym samym okresie Kia osiągnęła wzrost o 3245 procent: w 2010 roku zarejestrowano w Niemczech tylko 22 000 samochodów tej marki, dziś jest ich 736 000.

W porównaniu z tym amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla nadal jest karzełkiem. Na początku roku po kraju jeździło 34 tysiące samochodów tej marki.

Zobacz także: Chciał podładować teslę, ta wjechała do rzeki. Na nic próby hamowania

źródło:

Zobacz więcej