RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najcięższy w historii pociąg intermodalny w Polsce dojechał do Gdańska

W Polsce tak ciężkich pociągów intermodalnych dotąd nie prowadzono (fot. PKP CARGO)
W Polsce tak ciężkich pociągów intermodalnych dotąd nie prowadzono (fot. PKP CARGO)

Skład pociągu został załadowany na terenie Euroterminalu Sławków na Śląsku w miniony piątek (5 marca) i przed północą wyruszył w kierunku Pomorza do Gdańska Portu Północnego (DCT), gdzie ładunek trafił na kontenerowiec Maersk. W Polsce tak ciężkich pociągów intermodalnych dotąd nie prowadzono. Wiózł on na platformach 90 kontenerów o całkowitej masie 3 335,73 ton.

Nowe ciężarówki, vany i autobusy. W lutym rejestrowane były na potęgę

W Polsce zarejestrowano w lutym br. 2884 nowych ciężarówek, vanów i autobusów – to o ponad 48 proc. więcej niż rok wcześniej i blisko 83 proc....

zobacz więcej

W Polsce tak ciężkich pociągów intermodalnych dotąd nie prowadzono, zazwyczaj ich masa jest znacznie niższa – poniżej 2000 ton. Zorganizowany transport intermodalny zostawił o 5-9 proc. mniejszy ślad węglowy niż miałoby to miejsce w przypadku nadań uniwersalnych.

Rozwój transportu intermodalnego


Za zorganizowanie jego przejazdu były odpowiedzialne spółki z Grupy PKP CARGO wraz z globalnym operatorem logistycznym A.P. Møller – Mærsk A/S. Za przygotowanie i obsługę transportu odpowiadały PKP CARGO S.A. i PKP CARGO CONNECT. 

Współpraca Grupy PKP CARGO z A.P. Møller – Mærsk A/S trwa już od wielu lat i ma strategiczne znaczenie dla rozwoju transportu intermodalnego, gdyż jednym z głównych jej założeń jest stały wzrost przewozów kontenerowych w korytarzu północ-południe oraz stałe podnoszenie jakości przy organizacji tych usług. 

Transport intermodalny to usługa, w ramach której przewóz towarów odbywa się przy wykorzystaniu kilku środków transportu – np. pociągu, statku, samochodu i jednej jednostki ładunkowej - np. kontenera.

Zobacz także: Pierwszy pociąg kontenerowy z Chin dotarł do terminala w Sławkowie 

źródło:
Zobacz więcej