RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak siarczystego mrozu. Pogoda: Na horyzoncie ocieplenie, ale IMGW ostrzega

Prognoza pogody na poniedziałek i wtorek: 8 i 9 marca (fot. Forum/ Anatol Chomicz)
Prognoza pogody na poniedziałek i wtorek: 8 i 9 marca (fot. Forum/ Anatol Chomicz)

W nocy temperatura może spaść nawet do -10 stopni Celsjusza – przekazała synoptyk IMGW Anna Woźniak. We wtorek i środę mimo lokalnych opadów śniegu, wciąż ma być stosunkowo pogodnie, jednak już w następnych dniach prognozowane są deszcze i duże zachmurzenie. Nadchodzące ocieplenie wcale nie oznacza, że w najbliższych dniach wiosna pokaże się w całej okazałości.

Wiosna za rogiem? Synoptyk IMGW o prognozach i 6 aspektach wyczekiwanej pory roku

Chłodne, słoneczne, zimowe dni – tak w skrócie można opisać aktualną sytuację pogodową w Polsce. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik i synoptyk...

zobacz więcej

Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nocy z poniedziałku na wtorek na przeważającym obszarze kraju temperatura minimalna wyniesie od -7 do -4 stopni Celsjusza. – Na północnym wschodzie oraz lokalnie w rejonach podgórskich temperatura może spaść nawet do -10 stopni – wskazała synoptyk Anna Woźniak. Najcieplej będzie na Wybrzeżu, gdzie termometry pokażą 2 stopnie Celsjusza.

Pogoda na poniedziałek 8.03.2021. Pogodowa mapa Polski


W poniedziałek wieczorem i w nocy kierowcy będą musieli się wykazać szczególną ostrożnością. Alertem pierwszego stopnia przed oblodzeniem objęto części województwa: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Ostrzeżenia obowiązują od poniedziałku od około godziny 17 do wtorku do ok. godz. 10.
Pogodowa mapa Polski: noc z poniedziałku na wtorek 8/9 marca 2021 (fot. IMGW-PIB)
Pogodowa mapa Polski: noc z poniedziałku na wtorek 8/9 marca 2021 (fot. IMGW-PIB)

Zobacz także: Zegarki na czas letni – to może być już ostatni raz. Zmiana czasu w 2021 już niedługo

Pogoda na wtorek i środę (9-10 marca 2021) – dużo rozpogodzeń, ale...

– W najbliższych dniach, we wtorek i środę, wciąż będzie dużo rozpogodzeń – powiedziała Woźniak. Jak dodała, słabe opady śniegu mogą występować jeszcze miejscami na północnym wschodzie lub na południu kraju. We wtorek w dzień na zachodzie zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze IMGW prognozuje zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotne opady śniegu.

Anomalie pogodowe w Polsce. Klimatolog wyjaśnia, czy należy cieszyć się z ocieplenia

Fale chłodu, które w ostatnich tygodniach występowały w różnych rejonach świata, są paradoksalnie spowodowane… ociepleniem klimatu – oceniają...

zobacz więcej

Temperatura maksymalna od -1 st. C, 0 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie i południowym zachodzie, chłodniej na terenach podgórskich Karpat, około -2 st. C.

W środę w Sudetach możliwe są opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, jednak w całym kraju ma być dużo rozpogodzeń. – Temperatura w nocy będzie na minusie, natomiast w ciągu dnia rozkład temperatury będzie podobny jak wcześniej: na północnym wschodzie najchłodniej, ok. 0 stopni Celsjusza, natomiast na zachodzie najcieplej, do 5, a nawet 6-7 stopni Celsjusza – powiedziała synoptyk.

Zmiana pogody dopiero w czwartek


Zmiana pogody ma przyjść w czwartek, kiedy Polska znajdzie się pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. – Stopniowo od zachodu do Polski będą wkraczać kolejne fronty atmosferyczne: w czwartek i piątek spodziewamy się opadów deszczu w zasadzie w całym kraju – podkreśliła synoptyk IMGW.

Zobacz także: Wiosna za rogiem? Synoptyk IMGW o prognozach i 6 aspektach wyczekiwanej pory roku

źródło:
Zobacz więcej