RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wg Eurostatu: Na czele Austria, Estonia i Niemcy  

Największa przepaść w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest w Austrii (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)
Największa przepaść w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest w Austrii (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

Według Eurostatu największa przepaść w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje w Austrii, Estonii i Niemczech. W Międzynarodowym Dniu Kobiet portal tygodnika „Zeit” pisze, że w Niemczech  „kobiety zarabiają 19 procent mniej niż mężczyźni”. 

Rewolucja ws. podatków? Ekonomista: O 500+ też mówiono, że się nie da

W mediach pojawiła się informacja, że program Nowego Ładu może zawierać podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Internet zalała lawina...

zobacz więcej

Różnica prawie nie zmniejszyła się w ciągu ostatnich 15 lat. „Niemal we wszystkich obszarach - od rynku pracy, przez wymiar społeczny po rodzinę – nie można mówić o równych szansach dla kobiet.  Co więcej: jeśli chodzi na przykład o wynagrodzenie kobiet, różnica jest nie tylko szczególnie duża w porównaniu z innymi krajami, ale także od wielu lat prawie się nie zmniejsza” – zauważa pismo.

Największe  różnice w wynagrodzeniach


Niemcy są na trzecim miejscu od końca z 34 badanych krajów. Według Eurostatu tylko Austria i Estonia mają jeszcze większe różnice w wynagrodzeniach. Rumunia (około 2 procent), Włochy i Belgia (po około 6 procent) i Polska (około 9 procent) mają stosunkowo niskie różnice. W środku listy są Hiszpania i Szwecja (po około 12 procent), Norwegia (około 13 procent) oraz Dania i Holandia (po około 15 procent). 

źródło:
Zobacz więcej