RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uciekli z Holandii, bo odebrano im dziecko. Jest wyrok polskiego sądu ws. autystycznego chłopca

Den Hertogowie uciekli do Polski, gdy w Holandii próbowano odebrać im syna (fot. Twitter/Bartosz Lewandowski)
Den Hertogowie uciekli do Polski, gdy w Holandii próbowano odebrać im syna (fot. Twitter/Bartosz Lewandowski)

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że nie podlegają uznaniu na terenie RP orzeczenia holenderskich sądów pozbawiające praw rodzicielskich rodziców autystycznego chłopca, Martina den Hertoga, którzy uciekli z dzieckiem do Polski. Oznacza to, że dziecko pozostanie pod opieką rodziców. „Polski Sąd Okręgowy w Warszawie po raz kolejny staje w obronie praw człowieka!” – skomentował ten wyrok pełnomocnik rodziców, Bartosz Lewandowski.

Informując o orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie prawnik złożył podziękowania Prokuraturze Krajowej, ministrowi w KPRM, Michałowi Wójcikowi (wcześniej wiceministrowi sprawiedliwości) oraz posłowi Prawa i Sprawiedliwości Kazimierzowi Smolińskiemu.

– Sąd Okręgowy w Warszawie 22 lutego uwzględnił wniosek rodziny i uznał, że orzeczenia sądu Królestwa Niderlandów nie podlegają wykonaniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Do postępowania przyłączyła się prokuratura mając na względzie dobro dziecka i fakt, że wykonanie niderlandzkich orzeczeń mogłoby temu dobru zaszkodzić – wyjaśniła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Aleksandra Skrzyniarz. Do sprawy odniósł się również minister w KPRM Michał Wójcik. To już kolejne postanowienie w sprawie Martina, o której pisaliśmy na portalu tvp.info wielokrotnie. Ojcu (informatykowi) i matce (prawniczce) odebrano autystyczne dziecko, bo jeden z sąsiadów stwierdził, że słyszał krzyki małego Martina, a w domu małżeństwa źle się dzieje.

Jest decyzja ws. autystycznego chłopca. Nie zostanie wydany Holendrom

„Ośmioletni Martin nie zostanie wydany Holendrom” – poinformował w czwartek minister w KPRM Michał Wójcik. – Decyzja sądu to niewątpliwy sukces...

zobacz więcej

Rodzice uciekli z dzieckiem do Polski


Przez pierwsze 13 miesięcy rodzicom zabroniono jakiegokolwiek kontaktu z Martinem. Potem mogli widywać się sporadycznie, więc małżeństwo zdecydowało się zabrać syna i uciec z nim do Polski. Holandia wydała za nimi Europejski Nakaz Aresztowania.

Po przyjeździe rodziny do Polski warszawski sąd wydał korzystne dla nich orzeczenie. We wrześniu 2020 r. nieprawomocnie zdecydowano, że małżeństwo nie zostanie wydane stronie holenderskiej, uzasadniano to głównie dobrem chorego dziecka.

Jednak tuż po świętach Bożego Narodzenia polski sąd zdecydował o wydaniu ich autystycznego dziecka Holendrom. Pełnomocnik rodziny złożył wówczas wniosek o wstrzymanie wykonalności tego orzeczenia. Na początku lutego minister Wójcik poinformował, że Sąd Rejonowy w Warszawie wstrzymał wydanie chłopca Holendrom. W upublicznionym dziś przez mec. Lewandowskiego postanowieniu sąd okręgowy orzekł zaś, że na terenie Polski nie podlegają uznaniu orzeczenia holenderskich sądów dotyczące pozbawienia rodziców, Conrada i Ekateriny den Hertogów, praw rodzicielskich i nakazujące umieszczenie go ośrodku opiekuńczym.

-> Przeczytaj także: Holenderski sąd pozbawił praw rodziców chorego chłopca. Pełnomocnik rodziny: To kuriozalne

źródło:
Zobacz więcej