RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KO i Polska 2050 remisują w sondażach. „Budce nie pomogą żadne pieniądze” [WIDEO]

W kolejnych sondażach poparcie dla KO i Polski 2050 jest niemal identyczne. Czemu PO, która ma prawie 20 mln zł subwencji rocznie nie radzi sobie w starciu z partią byłego showmana Szymona Hołowni, aktywnego głównie w mediach społecznościowych? – To zupełnie inna skala, ale skala Borysa Budki w jego nieudolności wychodzi poza wszelkie ramy. Żadne pieniądze nie pomogą, skoro PO ma takiego lidera. To jest totalna porażka. PO bardzo narzekała na Grzegorza Schetynę. Przyszedł Budka i pokazał, co to jest prawdziwa nieumiejętność – powiedział tvp.info poseł PiS Robert Gontarz.

Hołownia twierdzi, że „bije” PiS. „Są sondaże na zasadzie: płacisz i wymagasz” [WIDEO]

Szymon Hołownia pochwalił się w internecie sondażem, w którym – jak stwierdził – Polska 2050 o 3 punkty procentowe „bije” PiS. Posłanka Paulina...

zobacz więcej

Remis Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 w sondażach


W badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Prawo i Sprawiedliwość ma 32,3 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska 18,1 proc., natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni 17,9 proc. Za Lewicą opowiedziało się 7,4 proc. ankietowanych, 6,2 proc. z nich wskazało Konfederację, a 6 proc. PSL – Koalicję Polską. 12 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosować. W sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski Prawo i Sprawiedliwość ma 33 proc. poparcia, Polska 2050 17,7 proc., Koalicja Obywatelska 17,5 proc., Lewica 9,6 proc., Konfederacja oraz PSL-Koalicja Polska po 5,3 proc., a 11,6 proc. nie wie, na kogo głosować.

Zobacz także: Hołownia zrównał się z KO. Jak zanotował PiS? [SONDAŻ]

Mirosław Suchoń z KO: Spodziewam się większej mobilizacji i aktywności


Dlaczego PO z ogromną subwencją budżetową nie radzi sobie w konkurencji z Polską 2050? – Na to pytanie powinna odpowiedzieć również ta największa partia opozycyjna, która ma takie środki do dyspozycji. Dopóki kartka nie trafi do urny, to ciężko mówić o tym, że ktoś wygrywa albo przegrywa. Głosy muszą zostać policzone. Z pewnością jednak sondaże mają magiczną moc mobilizowania podmiotów na scenie politycznej. Spodziewałbym się zatem większej mobilizacji i zwiększenia aktywności – stwierdził poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050: Schetyna zjadł Nowoczesną, Budka nie może nas ruszyć


Czy to nie paradoks, że lider Polski 2050, skupiając się głównie na aktywności w sieci, ma poparcie niemal identyczne jak bardzo bogata i licząca 33 tys. członków partia polityczna? – Gdyby Szymon Hołownia zamieszczał tylko filmiki na Facebooku, to byłoby zdecydowanie prościej. 24 tysiące naszych wolontariuszy codziennie ciężko pracuje. Organizujemy na przykład korepetycje dla dzieci z rodzin zastępczych, wszystkich uczniów, którzy w czasie pandemii tego potrzebują. To są codziennie działania choćby wobec imigrantów czeczeńskich w Warszawie, którzy potrzebowali pomocy – tłumaczyła posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek.

W PO żałują, że partią kieruje Borys Budka, a nie Grzegorz Schetyna? Były przewodniczący skutecznie sprowadził w poprzedniej kadencji Nowoczesną do roli wasala PO. – Grzegorz Schetyna poradził sobie z Nowoczesną zjadając ją i obgryzając do kosteczki. Trudno, żeby Borys Budka miał taką możliwość, żeby Polskę 2050 jakkolwiek naruszyć, między innymi dlatego, że my na opozycji współpracujemy tylko w bardzo konkretnych sprawach – oceniła Gill-Piątek.

Osamotniona PO. Poseł SLD: Nie podoba wam się TVP Info, to nie chodźcie tam [WIDEO]

Szef PO Borys Budka zdradził, że jego partii udało się zebrać kilkanaście tysięcy podpisów w sprawie likwidacji TVP Info. PO, która ogłosiła...

zobacz więcej

Paweł Lisiecki z PiS: Schetyna jest o wiele bardziej wytrawnym politykiem niż Budka


W rozmowie z „DoRzeczy.pl” zwolennicy Schetyny wyrażają żal, że nie szefuje już PO. Zwolennicy Budki twierdzą natomiast, że to on pozostawił „bomby z opóźnionym zapłonem” w postaci kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na prezydenta i doboru kandydatów do Sejmu, takich jak Tomasz Zimoch, który szybko opuścił klub parlamentarny.

Czy w PO tęsknią za Schetyną? – Grzegorz Schetyna jest o wiele bardziej wytrawnym politykiem niż Borys Budka. Oczywiście błędy Schetyny jako przewodniczącego też go obciążają, ale nie zapominajmy, że w Warszawie Rafał Trzaskowski wygrał wybory, a był desygnowany na kandydata przez Schetynę. Oczywiście Schetyna nie zrobił tego, żeby pomóc w karierze Trzaskowskiego, tylko pozbyć się go z mainstreamu partii. Aby Trzaskowski zajął się Warszawą, a nie polityką ogólnopolską i konkurował ze Schetyną. Jeśli mówimy o bombach z opóźnionym zapłonem pozostawionych przez Schetynę, to przewodniczący Budka po prostu nie potrafi ich rozbroić – stwierdził poseł PiS Paweł Lisiecki.

Zobacz także: Wojna na opozycji? Wiceszef Polski 2050: Czasy hegemonii PO się skończyły

Karolina Pawliczak z SLD: PO od lat była liderem opozycji, a teraz próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji


Po tym, co mówią politycy PO widać, że zmiana wewnętrzna przydałaby im się. Nie wiem, czy tęsknią za samym Grzegorzem Schetyną, ale na pewno próbują szukać nowych rozwiązań. Te ostatnie konwencje pokazują, że próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Przecież zazwyczaj po tej stronie opozycyjnej od paru dobrych lat, Platforma Obywatelska święciła triumfy. Dzisiaj dużym zagrożeniem jest dla nich ruch Hołowni. Zresztą Lewica ma też swoje poparcie i mamy również trend rosnący – przekonywała posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Jan Mosiński z PiS: PO może skończyć bardzo marnie


– Te przepływy elektoratów pokazują, że środowisko Platformy Obywatelskiej kurczy się. To poparcie raczej przychodzi na formację Szymona Hołowni. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z odpowiedzi będzie fakt, że PO dość mocno skręca w lewo. Po drugie reprezentuje sobą totalny marazm polityczny. Po trzecie od 2015 roku nie potrafi wymyśleć nic konkretnego dla Polski i Polaków poza anty-PiS-em. To o wiele za mało, żeby PO pod przywództwem Budki cokolwiek zmieniła. Utrzymanie się tego składu personalnego w PO może skutkować tym, że przepływy elektoratu do Polski 2050 będą jeszcze większe i PO skończy bardzo marnie – przewiduje poseł PiS Jan Mosiński.

źródło:
Zobacz więcej