RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obajtek: Opozycja sprzeciwia się budowie silnego koncernu multienergetycznego

Prezes Orlenu Daniel Obajtek (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Prezes Orlenu Daniel Obajtek (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Opozycja w brudnej kampanii sprzeciwia się budowie silnego koncernu multienergetycznego; celem ich ataków jest zablokowanie fuzji PKN Orlen i Lotosu – uważa prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Atak na Obajtka, wyrok Piniora, rachunek Zimocha

Mamy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, jest szansa na uruchomienie produkcji szczepionek w Polsce dzięki wsparciu PFR, rozpoczęła się...

zobacz więcej

Obajtek we wpisie na Twitterze odniósł się do serii konferencji prasowych planowanych na poniedziałek przez polityków Koalicji Obywatelskiej pod hasłem „Orlen-Lotos. Największa niekontrolowana prywatyzacja Morawieckiego. Kto na tym straci?”.

„Opozycja organizując dzisiaj serię konferencji ujawnia prawdziwy cel swoich ataków, czyli zablokowanie fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos. W brudnej kampanii sprzeciwia się budowie silnego koncernu multienergetycznego. My nie chcemy sprzedać Lotosu Rosjanom” – napisał na Twitterze Obajtek.

Do wpisu dołączył też link do artykułu na portalu rmf24.pl z 2011 r., w którym ówczesny premier Donald Tusk mówi, że nie ma powodów, by powstrzymać sprzedaż Lotosu Rosjanom.

– Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie „nie” inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy – mówił wówczas Tusk.

Prezes PKN Orlen żąda przeprosin od „Gazety Wyborczej”

– To, z czym mamy do czynienia w ciągu ostatnich dni, nie ma nic wspólnego z obiektywnym informowaniem opinii publicznej i rzetelnym...

zobacz więcej

Zaznaczył przy tym, że „ze względu na pozycję surowcową Rosji i na nasze częściowe uzależnienie od strony rosyjskiej, wskazana jest pewna ostrożność i powściągliwość”.

14 lipca 2020 r. PKN Orlen otrzymał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen.

Środki zaradcze obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego i asfaltu.

Przewidują m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii i sprzedaż na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw 80 proc. sieci stacji Lotosu.

źródło:

Zobacz więcej