RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Krajowy Plan Odbudowy. Morawiecki ujawnił szczegóły

Zdaniem Mateusza Morawieckiego cyfryzacja ma pomóc w unowocześnianiu państwa (fot. Krystian Maj/KPRM)
Zdaniem Mateusza Morawieckiego cyfryzacja ma pomóc w unowocześnianiu państwa (fot. Krystian Maj/KPRM)

– Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym, który znacząco poprawi jakość życia Polaków – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia 13. Forum Gospodarczego TIME.

„Głosowanie przeciw Funduszowi Odbudowy byłoby przeciw interesom Polski”

Głosowanie przeciwko Funduszowi Odbudowy będzie głosowaniem przeciwko ważnym interesom gospodarczym Polski – powiedział w poniedziałek rzecznik...

zobacz więcej

Jak dodał, pandemia stała się prawdziwym katalizatorem cyfrowej transformacji, a cyfryzacja przynosi nadzieję na lepsze, jest szansą na przetrwanie, a nawet na przyspieszony rozwój.

„Krajowy Plan Odbudowy impulsem do rozwoju”


– Chcemy, żeby Krajowy Plan Odbudowy był prawdziwym impulsem rozwojowym, żeby znacząco poprawiła się jakość życia Polaków. (…) I co istotne, żeby ten impuls dotarł do każdego powiatu i do każdej gminy – wskazał.

– Realizacja KPO w dużej mierze będzie możliwa dzięki wynegocjowanym pieniądzom z unijnego funduszu odbudowy, oraz dodatkowym środkom, które na ten cel przeznaczy rząd – stwierdził Morawiecki.

Jak zaznaczył, jednym z filarów planu jest skokowy wzrost wydatków na szeroko pojętą digitalizację kraju.

– Branża ICT będzie forpocztą tej cyfrowej przemiany. Będzie odgrywała kluczową rolę w modernizacji systemu ochrony zdrowia, czy dopasowaniu systemu oświaty do wymogów gospodarki cyfrowej – oświadczył.

Posłanka Platformy deklaruje, że KO zagłosuje razem z PiS [WIDEO]

Panie premierze, może pan liczyć na opozycję – powiedziała w programie „Woronicza 17” posłanka PO Barbara Dolniak. Pytana o Krajowy Plan Odbudowy,...

zobacz więcej

Cyfryzacja drogą do nowoczesności


Zwracając się do uczestników forum Morawiecki stwierdził m. in. że od cyfryzacji zależy kształt polskiej nowoczesności.

– To dla sektora teleinformatycznego kolejna płaszczyzna działań. Efektem tych projektów i inwestycji będzie wzmocnienie polskiej gospodarki, podniesienie jej konkurencyjności i uodpornienie jej na przyszłe kryzysy – powiedział.

Zdaniem Morawieckiego, pełna cyfryzacja w Polsce się powiedzie, ponieważ „Polacy pokochali rozwiązania cyfrowe i coraz więcej osób z nich korzysta – w tym także przy załatwianiu spraw urzędowych”.

Czytaj także: Profil zaufany. Jak założyć bez wychodzenia z domu?

Wielka popularność Profilu Zaufanego

Premier: COVID-19 to lekcja, z której musimy skorzystać

Kryzys COVID-19 to gigantyczny wstrząs, ale i lekcja, z której musimy skorzystać; najpierw Krajowy Plan Odbudowy, a potem Nowy Ład, to nasza...

zobacz więcej

– Tylko w ubiegłym roku 4 mln Polaków założyły Profil Zaufany. W sumie korzysta z niego już ponad 9 mln obywateli. Natomiast aplikacja m-Obywatel ma już 2 mln użytkowników i codziennie przybywa nowych – wymieniał. Morawiecki zauważył też, że coraz więcej spraw można załatwić z domowego komputera: elektroniczny PIT, e-recepty, e-zwolnienia, internetowe wnioski 500 Plus i wiele, wiele więcej.

– Coraz większa część obsługi biznesu, w tym pełna obsługa tarcz antykryzysowych - jest dostępna w internecie. Urzędowe sprawy jeszcze nigdy nie były tak proste. A to wszystko tylko zapowiedź cyfrowej ery, która dla Polski właśnie rozpoczyna się na dobre – powiedział.

Jak dodał, w 13. Forum Gospodarczym biorą udział najważniejsi gracze na polskim rynku technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych. – Od cyfryzacji (...) zależy kształt polskiej nowoczesności – stwierdził Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej