RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NBP prognozuje wzrost PKB 4,1 proc. Inflacja na poziomie 3,1 proc.

W tym roku wzrost PKB wyniesie 4,1 proc. (fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk)
W tym roku wzrost PKB wyniesie 4,1 proc. (fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk)

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2021 r. wyniesie 3,1 proc., w 2022 r. znajdzie się na poziomie 2,8 proc., a w 2023 r. wyniesie 3,2 proc. – wynika z najnowszej, marcowej projekcji NBP. Centralna ścieżka projekcji zakłada dynamikę PKB w 2021 r. na poziomie 4,1 proc., w 2022 r. na poziomie 5,4 proc., i w 2023 r. na poziomie 5,4 proc.

Prezes NBP: Przyjęcie euro mogłoby znacząco osłabić pozycję Polski

Przystąpienie do ERM2 i przyjęcie europejskiej waluty nie byłoby zasadne ze względów gospodarczych ani politycznych i zamiast wzmocnić naszą...

zobacz więcej

Co z inflacją?


Inflacja w 2021 r. wyniesie 3,1 proc., w 2022 r. utrzyma się na poziomie 2,8 proc., a w 2023 r. wzrośnie do 3,2 proc. – wynika z Raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego. Według NBP w I kw. br. inflacja CPI obniży się do 2,5 proc. r/r reagując z opóźnieniem na spadek popytu w ub.r.

„W I kw. br. inflacja CPI obniży się do 2,5 proc. r/r reagując z opóźnieniem na spadek popytu w ub.r. Wzrost cen żywności ogranicza dodatkowo wysoka podaż warzyw i owoców oraz mięsa” – podał w poniedziałek bank centralny.

Zobacz także: Termin wypłat subwencji z Tarczy PFR 2.0 ma być przedłużony 

Dodał, że w kolejnych kwartałach br. inflację będą natomiast silnie podwyższać rosnąca dynamika cen paliw oraz wprowadzenie od stycznia br. opłaty mocowej.

NBP zwiększył dwukrotnie zasoby złota. Sprowadza je do kraju

W latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton – podał bank centralny. Dodał, że blisko połowa polskiego złota zostanie...

zobacz więcej

PKB w górę


„Od II kw. 2021 r., w ślad za wyraźnym odbiciem popytu konsumpcyjnego, oczekiwany jest powrót PKB w otoczeniu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu. Przyczyni się do tego zniesienie restrykcji dotykających wiele kategorii usług oraz zmniejszenie obaw ludności przed możliwością zakażenia się” – czytamy w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

NBP podkreślił, że realizacja odroczonych potrzeb konsumpcyjnych będzie przy tym wspierana przez możliwość wydatkowania przez gospodarstwa domowe oszczędności zakumulowanych w trakcie trwania pandemii.

Zobacz także: Co drugi specjalista IT z Białorusi wskazuje Polskę jako miejsce relokacji 

„Oczekuje się, że PKB w strefie euro powróci do poziomu sprzed pandemii w II kw. 2022 r. Tempo odbudowy aktywności gospodarczej będzie jednak silnie zróżnicowane w poszczególnych krajach” – wskazano w raporcie. Zdaniem NBP, relatywnie wolniej odbudowywać się będą gospodarki krajów południa strefy euro, co wynika z ich większej zależności od turystyki zagranicznej oraz często trudniejszej sytuacji fiskalnej.

NBP podał, ile wynosiły aktywa rezerwowe Polski w lutym

Na koniec lutego 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 134,8 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie...

zobacz więcej

Bank wskazał, że wyraźniejsze poluzowanie obostrzeń w głównych gospodarkach rozwiniętych nastąpi w II kw. 2021 r., w ślad za spadkiem liczby zachorowań, przy rosnącym odsetku zaszczepionych osób z grup wysokiego ryzyka.

„Do czasu uzyskania odporności zbiorowej społeczeństw tych krajów, co najprawdopodobniej nastąpi do końca 2021 r., utrzymany jednak zostanie wymóg prowadzenia działalności we wzmocnionym reżimie sanitarnym oraz obowiązywać będą częściowe restrykcje w zakresie podróży międzynarodowych. W dalszym ciągu może również dochodzić do wprowadzania czasowych ograniczeń w życiu gospodarczym na poziomie lokalnym” – zaznaczono.

Zobacz także: Ceny na stacjach paliw. Czy kierowców czeka gwałtowna podwyżka? 

Zdaniem ekspertów NBP, pomimo rozpoczęcia procesu szczepień, niepewność odnośnie do dalszego przebiegu pandemii pozostaje wysoka. Niepewność ta – jak podkreślili – związana jest zwłaszcza z ryzykiem rozprzestrzeniania się nowych szczepów wirusa, które mogą charakteryzować się silniejszą transmisją lub okazać się bardziej odporne na stosowane szczepionki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej