RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koniec lockdownu w szkołach po Wielkanocy? Minister Czarnek mówi o decyzjach

Kiedy powrót wszystkich uczniów do szkół? (fot. PAP/Piotr Nowak)
Kiedy powrót wszystkich uczniów do szkół? (fot. PAP/Piotr Nowak)

Jakie są szanse na powrót pozostałych klas do nauki w szkołach? Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oznajmił, że w tej kwestii pozostaje optymistą. – Po świętach wielkanocnych będziemy rozmawiać o terminach powrotu do nauki stacjonarnej – powiedział w Polskim Radiu.

Powrót do nauki w szkołach. Na kilkanaście dni w czerwcu?

Kiedy pozostałe klasy wrócą do nauczania stacjonarnego w szkołach? – Niestety w tej chwili takiego terminu zadeklarować nie możemy, ze względu na...

zobacz więcej

Od początku marca weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Do 14 marca przedłużono naukę zdalną uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Młodsi uczniowie – z klas I-III szkół podstawowych – nadal uczą się stacjonarnie w szkołach, z wyjątkiem uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego, którzy wracają do nauki zdalnej.

Kiedy decyzje o powrocie do szkół? Czarnek odpowiada


O to, jakie są szanse na powrót do szkół uczniów z pozostałych klas był pytany w „Sygnałach Dnia” minister Przemysław Czarnek. – Trzecia fala jest widoczna, ale lepiej, że występuje teraz niż za miesiąc, bo jeśli zachowamy odpowiedzialność społeczną, to jestem optymistą, że po Wielkanocy będziemy mogli rozmawiać o powrocie do nauki stacjonarnej w pozostałych klasach i na uczelniach – oznajmił szef resortu edukacji.

Minister przypomniał też, że cały czas, bez żadnej przerwy funkcjonują przedszkola, a klasy 1-3 są w trybie stacjonarnym od 18 stycznia. – Frekwencja w szkołach utrzymuję się na ok. 90 proc. , jest imponująca. W szkołach problemu nie ma – podkreślił.

Obostrzenia rozszerzone na kolejny region, zmiany w edukacji. Rząd podjął decyzje

Koronawirus w Polsce. Rząd zdecydował ws. dalszych obostrzeń. W większości kraju obowiązujące restrykcje zostały przedłużone. Nowe zasady – na wzór...

zobacz więcej

Szczepienia nauczycieli


Czarnka zapytano o liczbę nauczycieli zaszczepionych przeciwko COVID-19. – Według stanu na piątek, a przypomnijmy, że w weekend też szczepienia trwały, to było zdecydowanie ponad 400 tys. nauczycieli na 590 tys. zarejestrowanych , więc możemy mówić o tym, że już w piątek była to przytłaczająca większość nauczycieli zaszczepiona – powiedział.

Dodał, że w sobotę i niedzielę również trwały szczepienia nauczycieli. – W związku z tym jesteśmy przekonani, że na chwilę obecną ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych – podkreślił. Według przekazanych przez Czarnka informacji w niektórych województwach zaszczepiono 100 proc. nauczycieli, którzy chcieli przyjąć zastrzyki.

– Zgodnie z tym co zapowiadaliśmy, w pierwszej dekadzie marca wszyscy powinni zostać zaszczepieni – zapewnił. Zapytany o to, co z nauczycielami, którzy nie zgłosili się do tej pory do szczepienia, a zmienią zdanie, minister stwierdził, że będą musieli poczekać na szczepienia w swoich grupach wiekowych.

– Na razie nie przewidujemy żadnego dodatkowego szczepienia, na razie przewidujemy w pewnej perspektywie czasowej, ale ciągle w grupie pierwszej, szczepienia pracowników administracji szkolnej – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej