RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Księżna Meghan zarzuca Pałacowi Buckingham rasizm i utrwalanie kłamstw

Książę Harry i Meghan Markle (fot. Harpo Productions/Joe Pugliese via Getty Images)
Książę Harry i Meghan Markle (fot. Harpo Productions/Joe Pugliese via Getty Images)

W głośnym wywiadzie telewizyjnym księżna Sussex Meghan Markle zarzuciła Pałacowi Buckingham obojętność, rasizm i utrwalanie kłamstw. Zgodnie z jej relacją w rodzinie królewskiej były rozmowy o tym,o „jak ciemna może być skóra” jej syna, a ona sama miała myśli samobójcze.

Meghan Markle chce od wydawcy tabloidu 1,5 miliona funtów

Meghan Markle, brytyjska księżna Sussex, domaga się od tabloidu 1,5 miliona funtów (2,1 miliona dolarów) kosztów prawnych. To efekt wygranego...

zobacz więcej

Był to pierwszy wspólny wywiad z Meghan i księcia Harry'ego po wycofaniu się pary z pełnienia obowiązków w ramach brytyjskiej rodziny królewskiej i przeprowadzce do USA.

W rozmowie z Oprah Winfrey eksroyalsi przedstawili powody decyzji i swoją wersję wydarzeń życia na królewskim dworze, zarzucając Pałacowi Buckingham obojętność, rasizm i utrwalanie kłamstw.

W wywiadzie nagranym w Kalifornii księżna powiedziała, że przed przyjściem na świat Archiego – urodzonego w maju 2019 r. jej syna – w rodzinie królewskiej były rozmowy na temat tego, „jak ciemna może być jego skóra”. Przekazano jej, że nie otrzyma on tytułu królewskiego ani ochrony przysługującej członkom monarchii.

Pytany przez Winfrey o dyskusje dotyczące koloru skóry jego syna książę Harry stwierdził: „Nigdy nie podam szczegółów tej rozmowy”.

Zdaniem syna księżnej Diany w artykułach brytyjskich tabloidów na temat jego małżonki „pobrzmiewały kolonialne tony”. – Mimo tego nikt z mojej rodziny nic nie powiedział. To boli – stwierdził.

Żona księcia Harry'ego oskarża Pałac Buckingham o „utrwalanie nieprawdy”

Żona brytyjskiego księcia Harry’ego, księżna Meghan, oskarżyła Pałac Buckingham o „utrwalanie nieprawdy” na temat jej i jej małżonka. W...

zobacz więcej

Meghan komplementowała królową Elżbietę II. Z jej relacji wynika, że monarchini była dla niej serdeczna i pomocna. Jednocześnie amerykańska aktorka przyznała, że na królewskim dworze czuła się „uciszana”.

Żona księcia Harry'ego stwierdziła także, że pełniąc obowiązki członka rodziny królewskiej, miała myśli samobójcze. Gdy jednak poprosiła o pomoc, ta została jej odmówiona. Argumentowano, że mogłoby to się źle odbić na wizerunku pałacu.

Wyczekiwana po dwóch stronach Atlantyku rozmowa wywołała natychmiast gorące dyskusje w mediach społecznościowych. Walcząca z brytyjskimi tabloidami para wzbudza nieprzerwane zainteresowanie mediów żądnych informacji o kulisach funkcjonowania dworu.

Rywalizację stacji telewizyjnych o wywiad z Meghan i Harrym wygrała amerykańska CBS, przeprowadziła ją Winfrey, która prywatnie jest przyjaciółką księżnej Sussex.

Przeczytaj też: Znany dziennikarz nazwał Meghan i Harry'ego „darmozjadami” i „narcyzami”

„Bałem się powtórki z historii Diany”. Książę Harry w wyjątkowym wywiadzie

Brytyjski książę Harry wyjaśnił powody swojej decyzji, by wraz z żoną Meghan usunąć się z publicznego życia w Wielkiej Brytanii. W ekskluzywnym...

zobacz więcej

Na początku 2020 roku Harry, młodszy syn następcy tronu księcia Karola i Diany, oraz jego amerykańska żona niespodziewanie ogłosili, że zamierzają wycofać się z pełnienia obowiązków i zacząć prowadzić bardziej prywatne życie, nie będąc pod nieustanną obserwacją mediów. To przesadna ingerencja tabloidów była – jak – sugerowali – jedną z głównych przyczyn tej decyzji.

Zgodnie z ustaleniami z resztą rodziny królewskiej, w ciągu 12 miesięcy od wycofania się miał zostać dokonany przegląd ich dalszej roli, ale niedawno poinformowano, że Harry i Meghan nie wrócą do pełnienia obowiązków. Para, która pobrała się w 2018 roku, mieszka wraz z synem Archiem w Kalifornii i spodziewa się drugiego dziecka. Tym razem będzie to – jak ujawniono w wyemitowanej w niedzielę rozmowie – dziewczynka.

źródło:

Zobacz więcej