RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kilkadziesiąt sztuk broni przy zatrzymaniu mistrza rusznikarzy hiszpańskiego półświatka

Większa część arsenału przejętego przez Guardia Civil (fot. Guardia Civil)
Większa część arsenału przejętego przez Guardia Civil (fot. Guardia Civil)

Ponad 60 sztuk broni, w tym wojskowe karabinki szturmowe i pistolety maszynowe oraz 27 tys. sztuka amunicji przechwycili funkcjonariusze Guardia Civil od handlarzy bronią działających w prowincji Walencja oraz Bizkaia. Wśród zatrzymanych siedmiu osób znalazł się jeden z ważniejszych handlarzy bronią w Europie Południowej.

Handlarz bronią, mafioso czy płatny zabójca? Tajemnice Rudolfa K.

To jedno z najbardziej tajemniczych śledztw prowadzonych przez pomorskie pezety. Prokuratorzy oskarżyli właśnie 47-letniego Ukraińca o nielegalne...

zobacz więcej

Funkcjonariusze Guardia Civil w ramach akcji o lekko mylącym kryptonimie „Ebanista”, czyli stolarz, uderzyła w handlarzy bronią i rusznikarzy dokonujących przeróbek np. broni kolekcjonerskiej na sprawne narzędzia do zabijania. Działania przeprowadzono na terenach prowincji Walencja i Bizkaia.

W tej ostatniej okolicy mieszkał mężczyzna, który od ponad dekady jest stale na oku służb hiszpańskich i francuskich. To na jego „cześć” nazwano operację „Ebanista”. Słowo to oznacza zarówno zwykłego stolarza, jak i mistrza w tym fachu. Główny cel funkcjonariuszy był uważany za świetnego rusznikarza. Potrafił rekonstruować pistolety i karabiny z części wyszukiwanych w internecie czy u miłośników militariów. Specjalizował się w przywracaniu cech bojowych broni kolekcjonerskiej.

W 2012 r. rusznikarz uniknął zatrzymania podczas wielkiej obławy na handlarzy bronią z ternu całej Hiszpanii. Tym razem, choć do kontaktów z klientami używał specjalnie szyfrowanego telefonu, nie miał takiego szczęścia; od kilku miesięcy był rozpracowywany przez śledczych.

Mogli uzbroić pluton wojska


Przeszukania w domu i warsztacie rusznikarza oraz związanych z nim osób przyniosły zaskakujące rezultaty. W kilku magazynach ukryto: 44 pistolety i rewolwery, 18 karabinków szturmowych i pistoletów maszynowych, strzelby, samopały, tłumiki oraz trzy granaty. W lokalach tych znajdowały się dziesiątki elementów broni, a także specjalne urządzenia do elaboracji pocisków czy szybkoładowarki.

Handlarze zgromadzili spory zapas amunicji do większości broni dostępnej na czarnym rynku. Funkcjonariusze doliczyli się 27 tys. nabojów (w tym przeznaczonych do broni wojskowej) oraz 14,5 kg prochu.

Jak informują śledczy, operacja jest częścią tzw. kompleksowego planu kontroli broni palnej (PICAF). Od wejścia w życie w 2015 r. tych uregulowań, służby przeprowadziły ponad 89 operacji przeciwko handlarzom bronią, w wyniku czego zatrzymano 430 osób, przechwycono ponad 4810 sztuk broni palnej, ponad 603 tys. nabojów i 188 kgw materiałów wybuchowych.
Zlikwidowano 20 nielegalnych warsztatów rusznikarskich, a podczas przeszukań zabezpieczono ponad 700 tys. euro w gotówce.

Handlarze oferowali także sprawą broń maszynową z czasów II Wojny Światowej (fot. Guardia Civil)
Handlarze oferowali także sprawą broń maszynową z czasów II Wojny Światowej (fot. Guardia Civil)

źródło:
Zobacz więcej