RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Udławienie piaskiem w czasie wleczenia”. Akt oskarżenia ws. zabójstwa Zyty Michalskiej

Zyta Michalska została zabita w Wielkanoc 1994 roku (fot. Policja wlkp)
Zyta Michalska została zabita w Wielkanoc 1994 roku (fot. Policja wlkp)

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie brutalnego zabójstwa 20-letniej Zyty Michalskiej – dowiedział się portal tvp.info. Kobieta została zamordowana w święta wielkanocne 1994 r. Po 26 latach udało się rozwiązać sprawę.

Sprawa morderstwa Zyty Michalskiej. Przełom po latach

Poznańscy policjanci z Archiwum X dokonali przełomu w sprawie brutalnego mordu 20-letniej Zyty Michalskiej w święta wielkanocne 1994 roku....

zobacz więcej

Akt oskarżenia


Akt oskarżenia poznańska prokuratura skierowała do o Sądu Okręgowego w Poznaniu 26 lutego. 56-letniemu Waldemarowi B., którego dzięki współpracy śledczych z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu udało się zatrzymać w grudniu 2020 r., zarzucono popełnienie zbrodni zabójstwa i usiłowania zgwałcenia 20-letniej kobiety – Zyty Michalskiej.

Do morderstwa doszło 3 kwietnia 1994 r. w Mikuszewie koło Wrześni (woj. wielkopolskie). 20-letnia Zyta po zjedzeniu wspólnego śniadania z rodziną w niedzielę wielkanocną poszła na spacer, była widziana ostatni raz w okolicach lasu. Następnego dnia jej zwłoki odnaleziono kilkaset metrów od jej domu.

Śledczym udało się ustalić po 26 latach, że sprawcą zabójstwa był Waldemar B. Było to możliwe dzięki analizie genetycznej śladów biologicznych ujawnionych na ciele i odzieży ofiary, które doprowadziły do szczegółowego odtworzenia przebiegu zdarzenia oraz wytypowania, a następnie zatrzymania B.

Przyczyna śmierci Zyty Michalskiej


Ustalono, że bezpośrednią przyczyną śmierci 20-latki było udławienie piaskiem i liśćmi, które dostały się do jej tchawicy w czasie wleczenia w głąb lasu . Na ciele ujawniono też obrażenia i ślady wskazujące, że wobec kobiety stosowana była przemoc mająca na celu doprowadzenie jej do obcowania płciowego. Waldemar B. w grudniu usłyszał zarzuty zabójstwa i usiłowania zgwałcenia 20-latki. Przyznał się i złożył wyjaśnienia. B. od 14 grudnia 2020 r. przebywa w areszcie śledczym.

źródło:
Zobacz więcej