RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koreańczycy zapłacą więcej niż dotychczas za obecność wojsk USA w ich kraju

USA i Korea Płd. osiągnęły porozumienie w sprawie nowej umowy (fot. Chris Jung/NurPhoto via Getty Images)
USA i Korea Płd. osiągnęły porozumienie w sprawie nowej umowy (fot. Chris Jung/NurPhoto via Getty Images)

Departament Stanu twierdzi, że Stany Zjednoczone i Korea Południowa zasadniczo osiągnęły porozumienie w sprawie nowego porozumienia w sprawie podziału kosztów obecności wojsk amerykańskich – poinformowała w niedzielę AP.

Wiosenne manewry Korea Płd. – USA w ograniczonym zakresie

Z powodu pandemii koronawirusa Korea Południowa i Stany Zjednoczone przeprowadzą w nadchodzącym tygodniu coroczne wiosenne manewry wojskowe w...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone i Korea Południowa osiągnęły porozumienie w sprawie nowej umowy o podziale kosztów obecności wojsk amerykańskich, która ma służyć jako bastion przed groźbą agresji Korei Północnej – informuje AP.

Biuro ds. polityczno-wojskowych Departamentu Stanu potwierdziło, że umowa obejmuje „wynegocjowany wzrost” udziału Seulu w kosztach, ale nie podało żadnych szczegółów. Biuro napisało na Twitterze, że umowa, jeśli zostanie sfinalizowana, potwierdzi sojusz między USA a Koreą Południową jako „filar pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu w Azji Północno-Wschodniej”.

Negocjacje umowy załamały się podczas administracji Trumpa z powodu żądania USA, aby Seul zapłacił pięć razy więcej niż wcześniej.

Stany Zjednoczone utrzymują w Korei Południowej około 28 000 żołnierzy.

Wall Street Journal, który jako pierwszy poinformował o wznowieniu negocjacji umowy, twierdzi, że będzie ona obowiązywała do 2025 roku.

źródło:

Zobacz więcej