RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gwinea Równikowa: Seria eksplozji w koszarach zabiła co najmniej 20 osób

Do tragicznych eksplozji doszło w koszarach w mieście Bata (fot. David Degner/Getty Images / Twitter/@GuineaSalud)
Do tragicznych eksplozji doszło w koszarach w mieście Bata (fot. David Degner/Getty Images / Twitter/@GuineaSalud)

W serii eksplozji w koszarach wojskowych zginęło co najmniej 20 osób, są setki rannych – poinformowała w niedzielę telewizja państwowa. Prezydent w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że przyczyną wybuchu było niedbałe obchodzenie się z dynamitem.

Papież u chrześcijan w Iraku. Tłumy wiernych na spotkaniu w Karakosz [WIDEO]

Tysiące wiwatujących i płaczących ze wzruszenia ludzi powitały w niedzielę papieża Franciszka w chrześcijańskim mieście Karakosz na północy Iraku,...

zobacz więcej

Telewizja państwowa Gwinei Równikowej poinformowała w niedzielę, że najprawdopodobniej pięć eksplozji w koszarach wojskowych w Gwinei Równikowej zabiło co najmniej 20 osób i zraniło ponad 400 innych.

W specjalnym oświadczeniu dla mediów prezydent kraju Teodoro Obiang Nguema Mbasogo stwierdził, że przyczyną wybuchu było niedbałe obchodzenie się z dynamitem w koszarach w mieście Bata. Ministerstwo zdrowia napisało na Twitterze, że jego pracownicy ratują rannych na miejscu tragedii i w placówkach medycznych, ale obawiają się, że pod gruzami nadal znajduje się wielu ludzi.

Lokalna telewizja pokazuje obrazy ludzi krzyczących i płaczących, biegających po ulicach wśród gruzów i dymu – informuje Associated Press (AP). „Wybuchy są szokiem dla bogatego w ropę narodu środkowoafrykańskiego” – donosi AP.

Lekarz dzwoniący do telewizji powiedział, że sytuacja to „moment kryzysu”, a szpitale są przepełnione. Powiedział też, że centrum utworzone dla pacjentów z COVID-19 będzie wykorzystywane do przyjmowania lżej rannych pacjentów.

Stacja radiowa Radio Macuto podała na Twitterze, że ewakuowano ludzi w promieniu czterech kilometrów od miasta, ponieważ opary po eksplozjach mogą być szkodliwe.

Po wybuchu ambasada hiszpańska w Malabo zaleciła na Twitterze, aby obywatele Hiszpanii przebywający w Gwinei Równikowej zostali w swoich domach.

źródło:

Zobacz więcej