RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europejska Agencja Leków ostrzega przed rosyjską szczepionką Sputnik V

Dyrektor EMA odradza wydawanie krajowych zezwoleń na szczpionkę nawet w nagłych wypadkach (fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ)
Dyrektor EMA odradza wydawanie krajowych zezwoleń na szczpionkę nawet w nagłych wypadkach (fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ)

Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) wezwał w niedzielę członków Unii Europejskiej do powstrzymania się od wydawania krajowych zezwoleń na rosyjską szczepionkę COVID-19 Sputnik V, podczas gdy agencja dokonuje przeglądu jej bezpieczeństwa i skuteczności.

Jak długo potrwa trzecia fala koronawirusa? Ekspert odpowiada

Jeżeli się utrzyma dyscyplinę, to może spaść (liczba zakażeń – red.) lub się utrzymać na poziome 10 tysięcy. Jeśli pojawi się zmęczenie i...

zobacz więcej

– Potrzebujemy dokumentów, które moglibyśmy przejrzeć. W tej chwili nie mamy również danych... o zaszczepionych osobach. Nie są znane. Dlatego pilnie odradzałbym wydawanie krajowych zezwoleń w nagłych wypadkach – powiedziała Christa Wirthumer, dyrektorka zarządzająca EMA w wypowiedzi dla austriackiej telewizji ORF.

– Możemy mieć Sputnik V na rynku w przyszłości, kiedy odpowiednie dane zostaną sprawdzone. Przegląd ciągły szczepionki rozpoczął się teraz w EMA – dodała. – Pakiety danych pochodzą od rosyjskich producentów i oczywiście zostaną sprawdzone pod kątem zgodności z europejskimi normami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Gdy wszystko zostanie sprawdzone, zostanie również dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej – stwierdziła.

Sputnik V został już zatwierdzony lub jest oceniany do zatwierdzenia w trzech państwach członkowskich UE – na Węgrzech, Słowacji i w Czechach – a urzędnicy UE stwierdzili, że Bruksela może rozpocząć negocjacje z producentem szczepionek, jeśli co najmniej cztery kraje członkowskie o to poproszą.

Christa Wirthumer powiedziała, że Komitet ds. Produktów Leczniczych (CHMP) EMA zwoła nadzwyczajne posiedzenie 11 marca w celu przeglądu szczepionki Johnson & Johnson COVID-19 do użytku w UE. – Oczekujemy pozytywnej oceny i że Komisja Europejska szybko udzieli zezwolenia – dodała.

Zobacz takżeDlaczego Polska nie sprowadza rosyjskiej szczepionki? Fake news Sputnika

źródło:

Zobacz więcej