RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież bardzo szczęśliwy i wzruszony historyczną pielgrzymką do Iraku

Pielgrzymkę papieża w Iraku uznaje się za historyczną (fot. REUTERS/Azad Lashkari)
Pielgrzymkę papieża w Iraku uznaje się za historyczną (fot. REUTERS/Azad Lashkari)

Papież Franciszek jest bardzo szczęśliwy i wzruszony podróżą do Iraku i spotkaniami w jej trakcie – taką informację przekazały w niedzielę PAP źródła kościelne w Bagdadzie na zakończenie tej historycznej pielgrzymki. W poniedziałek rano papież odleci do Rzymu.

Franciszek przyleciał do Iraku. Przed nim nie był tam żaden papież

Papież Franciszek o godz. 13:54 (11:54 czasu polskiego) wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku. To pierwszy papież, który pielgrzymuje do...

zobacz więcej

Nadzwyczaj poruszający dla papieża był niedzielny etap jego podróży, gdy odwiedził najpierw Mosul na północy kraju, miejsce okrutnych prześladowań i niszczycielskiej siły Państwa Islamskiego. Przez trzy lata okupacji dżihadyści dokonali tam zbrodni na ludności cywilnej, zburzyli domy i zabytki. Wśród ruin Franciszek modlił się za ofiary wojny.   

Wizyta w największym chrześcijańskim mieście Karakosz


Ogromnym przeżyciem dla papieża była następnie wizyta w największym chrześcijańskim mieście Karakosz, które również zostało podbite przez samozwańczy kalifat i zniszczone. Na Franciszka czekały tam na ulicach tysiące ludzi, którzy wiwatowali i płakali na jego widok. Z grupą kilkuset mieszkańców papież spotkał się następnie w miejscowej katedrze, która przed kilkoma laty została sprofanowana, zdewastowana i zamieniona przez terrorystów w strzelnicę.  

„Papież jest bardzo szczęśliwy i bardzo wzruszony”     


Gorąco został przywitany również w Irbilu, gdzie na stadionie odprawił mszę dla ponad 10 tysięcy rozentuzjazmowanych wiernych. Na zakończenie pełnego wzruszeń dnia również w Irbilu Franciszek rozmawiał z ojcem 3-letniego syryjskiego chłopca Alana Kurdiego, który utonął z bratem i matką w Morzu Śródziemnym podczas ucieczki do Europy.

Po całym tym dniu rozmówca PAP zapewnił: „Papież jest bardzo szczęśliwy i bardzo wzruszony”   

Zauważa się zarazem, że mimo poważnych obaw dotyczących możliwości zapewnienia bezpieczeństwa papieżowi i podróżującym z nim osobom w kraju tak niestabilnym, jak Irak, gigantyczna mobilizacja wojska, policji i sił specjalnych tego kraju zapewniła spokojny przebieg wizyty.

Zobacz także: Zakaz noszenia burek. Szwajcarzy zdecydowali   

źródło:

Zobacz więcej