RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakaz noszenia burek. Szwajcarzy zdecydowali

Kampanię przeciwko zakazowi prowadził szwajcarski rząd (fot. Shutterstock/Syda Productions)
Kampanię przeciwko zakazowi prowadził szwajcarski rząd (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Wyborcy w Szwajcarii zdecydowali w niedzielnym referendum o wprowadzeniu w kraju zakazu noszenia burek i innych zasłon twarzy – wynika ze wstępnych wyników głosowania. Za zakazem opowiedziało się 51,2 proc. głosujących.

Stowarzyszenie bokserskie zezwoliło kobietom na walkę w hidżabach

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) zezwoliło kobietom, by walczyły w hidżabach i dopasowanych strojach zakrywających całe...

zobacz więcej

Według zatwierdzonej przez wyborców propozycji, w Szwajcarii zabronione będzie noszenie burek i nikabów, a także kominiarek i chust zasłaniających twarz.

Zgłoszona jeszcze przed pandemią COVID-19 przez skrajną prawicę inicjatywa była powszechnie nazywana „zakazem burek” i wywołała wielkie kontrowersje, choć w całym kraju burki i nikaby nosi jedynie kilkadziesiąt kobiet. Kampanię przeciwko zakazowi prowadził szwajcarski rząd.

Głosy sprzeciwu


Oburzenie w związku z wynikiem głosowania wyraziły m.in. Centralna Rada Muzułmanów i organizacja Amnesty International.

– To czarny dzień dla naszej społeczności. Dzisiejsza decyzja otwiera stare rany, rozszerza zasadę prawnej nierówności i wysyła jasny sygnał wykluczenia dla muzułmańskiej mniejszości – oznajmiła Rada.

Czytaj także: Francja: Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w marszu przeciwko islamofobii

Z kolei AI oceniła, że nowy zakaz jest już kolejną antymuzułmańską inicjatywą po zakazie budowy minaretów z 2009 r., której autorem również była grupa związana z prawicową Szwajcarską Partią Ludową. Zakazy zakrywania twarzy już wcześniej obowiązywały w kantonach Ticino i St. Gallen. Podobne regulacje istnieją też we Francji, Danii, Holandii i Bułgarii.

źródło:

Zobacz więcej