RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krzyże powstańców warszawskich wymagają renowacji. Pomóżmy [WIDEO]

Brzozowe krzyże na warszawskich Powązkach to symbole pamięci i bohaterskiej walki powstańców warszawskich z batalionu „Zośka”. Co cztery lata trzeba jednak je wymieniać i przeprowadzać konserwacje. Przez pandemię brakuje na to środków, uruchomiono więc zbiórkę pieniędzy.

Od cichociemnego do Niezłomnego. Kim był mjr H. Dekutowski „Zapora”?

Oskarżeni wchodzili na salę przebrani w mundury Wehrmachtu. Komuniści urządzili tę maskaradę, ponieważ obawiali się, że może dojść do próby odbicia...

zobacz więcej

To jedno z najważniejszych miejsc na Powązkach. Kolejne pokolenia dbają o to, by groby powstańców i cała kwatera batalionu Zośka były zachowywane w dobrym stanie. Co cztery lata trzeba tez wymieniać wszystkie brzozowe – a przez to nietrwałe – krzyże.

Wymiana przypada właśnie w tym roku, ale na to potrzeba pieniędzy. Od lat głównie pozyskiwano je podczas kwest 1 sierpnia i 1 listopada. W tym roku nie było to możliwe przez pandemię. Kwesta przenosi się więc do internetu.

Każdy, kto chce wesprzeć działania Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych żołnierzy Batalionów Zośka i Parasol może przekazać darowiznę poprzez stronę Zrzutka.pl. Można ją odszukać wpisując w wyszukiwarkę hasło: Kwatera Batalionu "Zośka". Zbiórka na wymianę krzyży.

Wpłacać pieniądze można pod tym adresem: https://zrzutka.pl/fzvc54.

źródło:
Zobacz więcej