RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Władze Austrii wstrzymały szczepienia przeciw COVID-19. Powód: śmierć kobiety

BASG podał, że nie ma obecnie „dowodów na związek przyczynowy ze szczepionką” (fot. Shutterstock/Tobias Arhelger)
BASG podał, że nie ma obecnie „dowodów na związek przyczynowy ze szczepionką” (fot. Shutterstock/Tobias Arhelger)

Władze Austrii zdecydowały w niedzielę o wstrzymaniu szczepień przeciw COVID-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej. Decyzja została podjęta mimo braku dowodów na bezpośredni związek ze szczepieniem.

Wystarczy jedna dawka szczepionki na koronawirusa? Naukowcy sceptyczni

Amerykańscy naukowcy są sceptyczni co do jednodawkowego szczepienia przeciwko koronawirusowi preparatami Pfizera i Moderny – pisze w sobotę „The...

zobacz więcej

Jak poinformował federalny urząd ds. bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej (BASG), kobieta zmarła w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi, zaś druga, 35-latka, nabawiła się zatoru płuc, spowodowanego zakrzepem. 

Wstrzymane szczepienia


Oba przypadki wystąpiły w miejscowości Zwettl w Dolnej Austrii; kobiety  otrzymały zastrzyki z tej samej partii szczepionki AstraZeneca.

BASG podał, że nie ma obecnie „dowodów na związek przyczynowy ze szczepionką”.  Przypadki problemów z krzepnięciem krwi nie były wcześniej notowane w badaniach nad preparatem AstraZeneca. Ponieważ jednak na razie związku nie da się całkowicie wykluczyć, urząd zdecydował się wstrzymać szczepienie z użyciem tej partii preparatu.

Zobacz także: „Dla nas to prawdziwa katastrofa”. Niemieccy handlowcy komentują decyzję rządu   

źródło:

Zobacz więcej