RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran po pięciu latach uwolnił Brytyjkę, ale to nie koniec problemów

Nazanin Zaghari-Ratcliffe została wypuszczona na wolność (fot. PAP/EPA/FREE NAZANIN CAMPAIGN HANDOUT)
Nazanin Zaghari-Ratcliffe została wypuszczona na wolność (fot. PAP/EPA/FREE NAZANIN CAMPAIGN HANDOUT)

Przetrzymywana od 2016 r. w irańskim areszcie obywatelka Wielkiej Brytanii i Iranu Nazanin Zaghari-Ratcliffe została w niedzielę wypuszczona na wolność – poinformował jej adwokat. Przez ostatni rok kobieta była objęta dozorem elektronicznym.

Iran wypuszcza więźniów, Australia racjonuje papier toaletowy

Iran czasowo wypuścił na wolność 54 tysiące więźniów. Wszystko z powodu zagrożenia koronawirusem. Iran to drugi po Chinach kraj z największą jak...

zobacz więcej

Oswobodzenie Zaghari-Ratcliffe, która w 2016 r. została skazana w Iranie na pięć lat pozbawienia wolności za rzekomą próbę obalenia reżymu i szpiegostwo, odbyło się na mocy ułaskawienia podpisanego w ubiegłym roku przez Najwyższego Przywódcę, nazywanego też Najwyższym Prawnikiem Muzułmańskim – podkreślił prawnik Hodżad Kermaniw rozmowie z portalem Emtedad.

Ajatollah Ali Chamenei ułaskawił kobietę w ubiegłym roku, ale ostatni rok spędziła ona w areszcie domowym, w systemie dozoru elektronicznego – zaznaczył Kermani. – W niedzielę zdjęto bransoletę elektroniczną z jej kostki i jest już wolna – dodał.

O zwolnieniu byłej pracownicy Fundacji Thomson Reuters, która od czasu aresztowania w kwietniu 2016 roku na lotnisku w Teheranie wielokrotnie stawała przed sądem, poinformowała też brytyjska parlamentarzystka Tulip Siddiq po rozmowie z rodziną oskarżonej. Deputowana zastrzegła jednak, że Brytyjka dostała kolejne wezwanie do sądu.

„Dobra wiadomość jest taka, że Nazanin pojedzie wkrótce zobaczyć się ze swą irańską babcią. Zła wiadomość jest taka, że w przyszłą niedzielę ma się znowu stawić w sądzie” – napisała na Twitterze.

Dziennikarz skazany na śmierć. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Irański Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok śmierci dla dziennikarza dysydenta Ruhollaha Zama wydany za podsycanie niepokojów antyrządowych za...

zobacz więcej

Obywatelka Iranu i Wielkiej Brytanii


Zaghari-Ratcliffe jest obywatelką Iranu i Wielkiej Brytanii. Podejmowane kanałami dyplomatycznymi starania o jej uwolnienie były dotąd bezowocne. W marcu 2019 roku ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt przyznał uwięzionej ochronę dyplomatyczną, ale władze irańskie odmówiły uznania jej podwójnego obywatelstwa. W tej sytuacji Zaghari-Ratcliffe nie mogła liczyć na pomoc konsularną.

ONZ ocenia, że Teheran w „sposób arbitralny pozbawia wolności osoby o podwójnej narodowości”, czemu irański rząd zaprzecza. Eksperci uważają, że Iran traktuje zatrzymanie takich ludzi jako możliwość uzyskania dodatkowych argumentów w negocjacjach prowadzonych z Zachodem. W wypadku Zaghari-Ratcliffe może chodzić o pertraktacje, jakie prowadzą Wieka Brytania i Iran w sprawie ewentualnego zwrotu przez Londyn ok. 400 mln funtów, które zapłacił obalony później szach Mohammad Reza Pahlavi za czołgi nigdy nie dostarczone do Iranu ze względu na rewolucję islamską.

Zaghari-Ratcliffe została aresztowana przez pięciu laty, gdy przebywała w Iranie na wakacjach ze swą córką. Obecnie 5-letnia dziewczynka mieszkała po aresztowaniu matki z dziadkami w Iranie. Mężowi kobiety, który jest Brytyjczykiem, odmówiono bowiem prawa wjazdu do Iranu.

CZYTAJ TAKŻE: Porozumienie nuklearne. Iran chce mediacji Unii

źródło:

Zobacz więcej