RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Posłanka Platformy deklaruje, że KO zagłosuje razem z PiS [WIDEO]

Panie premierze, może pan liczyć na opozycję – powiedziała w programie „Woronicza 17” posłanka PO Barbara Dolniak. Pytana o Krajowy Plan Odbudowy, zadeklarowała, że Koalicja Obywatelska poprze ustawę i zagłosuje razem z Prawem i Sprawiedliwością.

Tusk obiecywał, że budowy tunelu w Świnoujściu „nie odłoży ad acta”. Ruszyła dzisiaj

– Tunel w Świnoujściu będzie. Nie odkładamy tego ad acta, ale z całą pewnością trochę czasu będzie musiało jeszcze minąć zanim ta inwestycja ruszy...

zobacz więcej

Dyskusja na antenie TVP Info dotyczyła m.in. inwestycji infrastrukturalnych, jak choćby rozpoczęte niedawno drążenie tunelu w Świnoujściu.

Krajowy Plan Odbudowy


Zastrzyk środków na inne projekty ma dostarczyć wieloletni budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Fundusz Odbudowy, co do których przywódcy państw Wspólnoty porozumieli się w grudniu 2020 roku. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro, jednak podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić KE do końca kwietnia.

By jednak możliwe było uruchomienie Funduszu, narodowe parlamenty muszą ratyfikować ustawę. Polski rząd zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął. Politycy Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dot. ratyfikacji unijnego mechanizmu łączącego praworządność ze środkami unijnymi.

Zobacz także: Kpili z Końskich i kpią ze Świnoujścia. Dokładnie tak PiS wygrywa wybory

Opozycja poprze PiS


Posłanka PO Barbara Dolniak zwracała uwagę rządzącym, że nie wystarczy mówić tylko o tym, że „zaplanowano wielkie inwestycje”, ale trzeba też wskazywać jakie to projekty i w jakich dziedzinach. W programie „Woronicza 17” zadeklarowała przy tym, że Koalicja Obywatelska jest za tym, „żebyśmy mogli realizować” Krajowy Plan Odbudowy.

– Mówimy o tym ciągle, wzywając rząd do konsultacji, byśmy wybrali najlepsze rozwiązania. A jeżeli rząd ma problem – bo Zjednoczona Prawica w całości nie zagłosuje za tą ustawą – to właśnie, panie premierze, może pan liczyć na opozycję, na Koalicję Obywatelską – powiedziała Dolniak.

Zobacz także --> Pereira: Pieniądze UE są na rozwój i inwestycje, a nie na ideologię LGBT
teraz odtwarzane
„Unijne pieniądze nie są na hostele LGBT, ale na rozwój”. Pereira o kpinach opozycji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej