RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Problematyczny Gowin – PiS zyskuje, KO traci. Polacy o dwóch scenariuszach [SONDAŻ]

Na jakie poparcie może liczyć Jarosław Gowin? (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Na jakie poparcie może liczyć Jarosław Gowin? (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę PiS otrzymałoby 33 proc. Poparcia; kolejne miejsca przypadłyby kolejno Polsce 2050 Szymona Hołowni, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Konfederacji i PSL – wynika z sondażu United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski. Pracownia zapytała Polaków też o alternatywny scenariusz zakładający odejście Jarosława Gowina ze Zjednoczonej Prawicy i współpracę z opozycją. Okazuje się, że na takim ruchu zyskuje PiS.

Spotkanie prezesa PiS z koalicjantami. Jakie scenariusze leżą na stole?

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił, że szczegóły rozmów szefa partii Jarosława Kaczyńskiego z szefami – Solidarnej Polski Zbigniewem...

zobacz więcej

Z najnowszego sondażu United Survey wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Rządząca partia zdobyłaby 33 proc. głosów, czyli o pół pkt. proc. więcej niż w podobnym badaniu przed dwoma tygodniami.

Hołownia minimalnie przed koalicją Budki


Według sondażu, drugą siłą polityczną w nowo wybranym Sejmie byłby ruch Szymona Hołowni Polska 2050, na który zagłosowałoby 17,7 proc ankietowanych. To o 3,1 pkt. proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Teraz Polska 2050 minimalnie wyprzedziłaby Koalicję Obywatelską, którą popiera 17,5 proc. ankietowanych (spadek o niecałe 2 pkt proc.).

W sejmowych ławach zasiedliby także posłowie Lewicy, na których głosowałoby teraz 9,6 proc. badanych, co oznacza spadek o 1,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. Do Sejmu dostaliby się jeszcze kandydaci Konfederacji i PSL-Koalicji Polskiej. Na oba te ugrupowania zagłosowałoby po 5,3 proc. respondentów. 11,6 proc. badanych nie wskazało żadnej partii.

Gowin, PSL i konserwatyści z PO?


Ankieterzy United Survey zapytali także o alternatywny scenariusz dla wyborów parlamentarnych, który zakłada odłączenie się Porozumienia od Zjednoczonej Prawicy i budowę szerszego bloku Koalicji Polskiej z Jarosławem Gowinem i konserwatywnymi posłami Platformy Obywatelskiej.

Szef „Solidarności”: Gowin i Ziobro powinni wiedzieć, że sami nic nie znaczą

Chodzi o stabilność rządu, ale również te wszystkie rozwiązania, które przed nami (…). Politycy tacy, jak Jarosław Gowin czy Zbigniew Ziobro...

zobacz więcej

W tym hipotetycznym układzie zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, składająca się z polityków PiS i Solidarnej Polski. Zagłosowałoby na nią 34,8 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 14,2 proc. Na trzecim miejscu badani umieściliby Polskę 2050 – 12,1 proc głosów. Koalicja Polska (w skład której weszłyby: Polskie Stronnictwo Ludowe, Jarosław Gowin i konserwatywni posłowie z PO) w takiej sytuacji zdobyłaby 11,6 proc. głosów. Konfederacja znalazłaby się poza Sejmem z poparciem 4,8 proc.

Z badania wynika również, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to frekwencja wyniosłaby 55,3 proc.

Sondaż United Survey na zlecenie wp.pl przeprowadzony został 5 marca metodą CATI, na grupie tysiąca dorosłych Polaków.

Zobacz także: Jakie poparcie mają Solidarna Polska i Porozumienie? Jest nowy sondaż

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej