RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ratownicy GOPR ocalili pijanych turystów przed zamarznięciem

Turyści zostali sprowadzeni z góry przez ratowników (fot. FB/GOPR Bieszczady)
Turyści zostali sprowadzeni z góry przez ratowników (fot. FB/GOPR Bieszczady)

Dzięki informacji turystów bieszczadzcy GOPR-owcy uratowali dwóch mężczyzn przed zamarznięciem. Pomoc ratowników okazała się konieczna, bo panowie byli zbyt pijani, by samodzielnie zejść z Małej Rawki.

Odmroził dłonie w Bieszczadach. Zgubili drogę w ośnieżonych górach

Sześciu turystów znajdujących się  w rejonie Tarnicy w Bieszczadach utknęło w zaśnieżonych górach. Skiturowcy nie mogli odnaleźć dalszej drogi....

zobacz więcej

W sobotę około 15:00 ratownik dyżurny odebrał zgłoszenie od turystek znajdujących się na Małej Rawce, że dwaj pijani mężczyźni sami nie będą w stanie zejść z góry. Jak czytamy na profilu Bieszczadzkiej Grupy GOPR na Facebooku, panowie leżeli na śniegu, byli przemoczeni, nie byli w stanie iść i logicznie się wysłowić.

Ratownicy podjęli decyzję o ewakuacji mężczyzn. Jakub Dąbrowski, ratownik dyżurny Bieszczadzkiej grupy GOPR, powiedział Radiu Rzeszów, że jeden z nich był w stanie poruszać się o własnych siłach, ale drugi musiał być ewakuowany zimowym środkiem transportu.

Ratownik podziękował turystkom za interwencję i dodał, że mężczyźni zamarzliby, gdyby zostali w górach na noc.

��Dziś o godzinie 15.00 ratownik dyżurny w Stacji Centralnej w Sanoku odebrał telefon od turystki, że na Małej Rawce...

Opublikowany przez GOPR Bieszczady Sobota, 6 marca 2021
Jakub Dąbrowski dodał, że dziś warunki turystyczne w Bieszczadach są bardzo dobre. Rano temperatura wynosiła od -8 do -5 stopni. Widoczność jest bardzo dobra. W dolinach utrzymuje się pokrywa śnieżna o wysokości 10 centymetrów, więcej śniegu jest natomiast powyżej górnej granicy lasu. Śnieg jest zmrożony i miejscami może być ślisko.

GOPR-owcy przypominają, że każdą wyprawę trzeba dobrze zaplanować i zachować rozwagę. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ciepłe ubrania i telefon.

CZYTAJ TAKŻE: Akcja ratowników GOPR na Śnieżce. Ratowali morsa

źródło:
Zobacz więcej