RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wywiad sędziego Żurka dla „GW”. Rzecznik dyscyplinarny bada czy uchybił godności sędziego

Rzecznik dyscyplinarny podjął czynności wyjaśniające (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Rzecznik dyscyplinarny podjął czynności wyjaśniające (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w związku z wywiadem, który krakowski sędzia Waldemar Żurek udzielił w styczniu „Gazecie Wyborczej”. Według rzecznika sędzia mógł uchybić godności urzędu m.in. poprzez kwestionowanie legalności powołania I prezes Sądu Najwyższego.

„Upolitycznione stowarzyszenia”. Zarzuty dyscyplinarne dla 14 sędziów

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik poinformował o postawieniu zarzutów 14 sędziom w związku z...

zobacz więcej

Jak wynika z komunikatu na stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępca rzecznika rozpoczął wyjaśnianie tej sprawy po zawiadomieniu Prokuratury Krajowej. Zdaniem rzecznika istnieje uzasadnione podejrzenie, że sędzia Żurek popełnił przewinienie dyscyplinarne wypowiadając w wywiadzie dla „GW” stwierdzenia kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziów Sądu Najwyższego , legalność powołania I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej i umocowanie Krajowej Rady Sądownictwa. W ocenie rzecznika zachowania te mogą stanowić uchybienie godności sędziego.

Wywiad dla „GW”


Chodzi o wywiad sędziego Żurka dla „Gazety Wyborczej”, który ukazał się 19 stycznia. „To jest coś niebywałego, myślę, że schyłkowa komuna nie pamięta takich szykan wobec sędziów, jakie my wszyscy oglądamy teraz na własne oczy. Dla środowiska krakowskiego, ale też dla wszystkich innych sędziów w Polsce jest to szokiem. Myślę, że odbije się to także echem w Europie” - mówił w wywiadzie dla „GW” sędzia Żurek.

Teraz komentując rozpoczęcia postępowanie dyscypilnarnego sędzia Żurek stwierdzi, że się nie da zastraszyć i złamać. – Szykany wobec sędziów walczących o praworządność jak widać nie ustają - powiedział PAP. I dodał, że nie tak jak nie dał się „złamać komunie” tak nie da się „złamać budującemu się autorytaryzmowi”, a wszyscy, co niszczą naszą konstytucję , staną kiedyś za to przed sądem.

Ziobro o skardze nadzwyczajnej ws. sędziego Żurka: Nie ma równych i równiejszych

Nie ma równych i równiejszych; niech Sąd Najwyższy pochyli się i wypowie w tej sprawie – powiedział w piątek prokurator generalny-minister...

zobacz więcej

Sędzia pytany w „GW” o zmiany personalne w kierownictwie KRS powiedział, że jest to organ wybrany nielegalnie. – I teraz znowu widzimy kolejną odsłonę. Pani Manowska, która również pochodzi z tego nielegalnego wyboru, a chce, żeby ją tytułowano Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego, ma jakąś opinię prawną, która mówi, że odwołanie Leszka Mazura było nielegalne, czy też niezgodne z zapisami ustawy – mówił sędzia Żurek, komentując odwołanie i rezygnację b. szefa KRS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej