RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Agnieszka Holland otrzymała Czeskiego Lwa za film „Szarlatan”

Kadr z filmu Agnieszki Holland „Szarlatan” (fot. źródło YouTube)
Kadr z filmu Agnieszki Holland „Szarlatan” (fot. źródło YouTube)

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna przyznała Czeskie Lwy, nagrody za najważniejsze dokonania ubiegłego roku. W kategorii najlepsza reżyseria statuetkę otrzymała Agnieszka Holland za swój film „Szarlatan”.

Holland prezydentem EFA. Gratulacje od Glińskiego

Gratuluję Pani Agnieszce Holland objęcia prestiżowej i ważnej funkcji prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej – napisał na Twitterze wicepremier,...

zobacz więcej

Nagrodę w imieniu polskiej reżyserki odebrał scenarzysta „Szarlatana” Marek Epstein.

Agnieszka Holland w zaprezentowanym nagraniu podziękowała czeskim akademikom, a także producentom i współtwórcom filmu. – Reżyser jest tak dobry jak ludzie, z którymi pracuje - powiedziała reżyserka. – Przede wszystkim dziękuję aktorom, bo to oni są sercem tego filmu. Dziękuję wam i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w ciemnych salach, a publiczność będzie nas oglądać – powiedziała Agnieszka Holland.

Biograficzny „Szarlatan” opowiada historię zielarza i uzdrowiciela Jana Mikolaszka, w którego wcielił się Ivan Trojan. Film ten jest czeskim kandydatem do Oscara.

Czeskiego Lwa otrzymał również w kategoriach: najlepszy film, zdjęcia, dźwięk i męska rola pierwszoplanowa. Najwięcej statuetek Czeskiego Lwa, sześć, zdobyła „Kraina cienia” Bohdana Slamy.

Tegoroczne „Czeskie Lwy” przyniosły kilka nowości. Po raz pierwszy wręczono nagrody za najlepszy film animowany i najlepszy film krótkometrażowy.

28. gala rozdania statuetek, zorganizowana w praskim Rudolfinum, w związku z restrykcjami sanitarnymi odbyła się bez udziału publiczności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej