RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Austriacy protestowali przeciwko restrykcjom. Liczba zakażeń jednak rośnie

Kilka tysięcy osób protestowało w Wiedniu  (fot. źródło: YouTube)
Kilka tysięcy osób protestowało w Wiedniu (fot. źródło: YouTube)

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę w centrum Wiednia przeciwko społecznym restrykcjom, związanym z pandemią koronawirusa. Doszło do aresztowania kilku osób, które sprzeciwiały się policji, apelującej do tłumu o rozejście się do domów. Rząd nie wyklucza dalszego złagodzenia obostrzeń. Jednak w ostatnich tygodniach codziennie pojawia się coraz więcej nowych zakażeń.

Protesty w Wiedniu przeciwko koronarestrykcjom. Doszło do starć z policją

Około 10 tys. osób protestowało w Wiedniu przeciw restrykcjom epidemicznym w Austrii. Demonstranci starli się z policją, rannych zostało co...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Większość uczestników manifestacji nie nosiła maseczek i nie przestrzegała społecznego dystansu. Protest został zorganizowany przez Wolnościową Partię Austrii (FPO).

Surowe restrykcje epidemiczne w Austrii zostały złagodzone w lutym wraz z otwarciem szkół, sklepów i muzeów. Ale protestujący sprzeciwiają się wciąż obowiązującym środkom, takim jak zamknięcie restauracji i kawiarni oraz obowiązkowym testom w szkołach.

„Kiedy podejmowane środki skutkują pozbawieniem pracy lub urlopu prawie miliona ludzi, doprowadza to do ruiny ekonomicznej, co oczywiście będzie miało długofalowe konsekwencje dla całych rodzin” – cytuje agencja AFP jednego z uczestników protestu.

Były minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl z FPO w przemówieniu do tłumu oskarżył rząd o prowadzenie „szalonej i dziwacznej” polityki. Natomiast demonstranci skandowali antyrządowe hasła i domagali się dymisji centroprawicowego kanclerza rządu Sebastiana Kurza.

Według austriackich mediów w demonstracji po raz kolejny uczestniczyli także neonaziści, którzy brali udział w poprzednich protestach przeciwko maseczkom i restrykcjom.

W ostatnich miesiącach w kraju nasiliły się demonstracje przeciwko ograniczeniom i ich wpływowi na gospodarkę. Rząd nie wyklucza dalszego złagodzenia obostrzeń pod warunkiem, że spadnie liczba codziennych infekcji.

Jednak w ostatnich tygodniach codziennie pojawia się coraz więcej nowych zakażeń. W sobotę odnotowano ich ponad 2500. Według ministra zdrowia Rudolfa Anschobera obecnie w Austrii dominuje szczególnie zaraźliwy wariant brytyjski koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej