RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykanie chcą się szczepić przeciwko COVID-19. Chętnych przybywa

Wolę zaszczepienia się wyraża 69 proc. dorosłych Amerykanów (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Wolę zaszczepienia się wyraża 69 proc. dorosłych Amerykanów (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

W Stanach Zjednoczonych coraz więcej ludzi chce się zaszczepić przeciwko koronawirusowi – wynika z sondażu Pew Research Center (PRC). Pierwszą dawkę przyjęło ok. 19 proc. dorosłych Amerykanów, a planuje to zrobić kolejne 49 proc.

Łączenie szczepionki AstraZeneca ze Sputnikiem V? Niedługo ruszą badania

W przyszłym tygodniu w Azerbejdżanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich ruszą badania nad skutecznością szczepień z użyciem dawek preparatu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Badanie opinii publicznej pokazuje, że obecnie wolę zaszczepienia się wyraża 69 proc. dorosłych ludzi. Dla porównania we wrześniu minionego roku miało to zamiar zrobić 52 proc, a w listopadzie 60 proc.

Autorzy ankiety zwracają uwagę, że 15 proc. respondentów zdecydowanie nie chce przyjąć szczepionki. Taki sam odsetek „prawdopodobnie” tego nie zrobi.

Dostarczycielami szczepionki w USA są firmy Pfizer, Moderna, a ostatnio dołączyła do nich firma Johnson&Johnson. Wzrost zainteresowania ich preparatami tłumaczy się m.in. pojawieniem się nowych, uważanych za bardziej niebezpieczne i łatwiej przenoszonych wariantów wirusa. Taką opinię wyraziło 58 proc. ankietowanych.

Obawy przed nowymi wariantami wirusa


Zgodnie z sondażem Amerykanie w różnym stopniu wypowiadają się na temat groźby utrudnionej walki z pandemią w związku z nowymi wariantami koronawirusa. Przewiduje to 68 proc. Afroamerykanów, a tylko 51 proc. białych.

Badanie wykazuje, że czarnoskóra społeczność (35 proc.) czuje się też bardziej zagrożona pandemią i zaniepokojona obawą leczenia w szpitalu. Dla porównania podziela ten pogląd 21 proc. ogółu respondentów.

Szczepionka na koronawirusa: ekspert ujawnia warunek skuteczności

Skuteczność szczepień w wygaszaniu pandemii zależy od tego, jak duża część społeczeństwa zostanie zaszczepiona – powiedział prezes Polskiego...

zobacz więcej

Zdaniem PRC lęk przed skutkami wirusa, nasilany m.in. statystykami dotyczącymi śmiertelności, tłumaczy wzrost liczby Afroamerykanów, traktujących szczepionki jako część rozwiązania problemu.

W maju minionego roku ich odsetek decydujący się na szczepienia był o 20 punktów proc. niższy niż w przypadku białych lub Latynosów i o 37 punktów proc. niższy niż Azjatów. Do lutego zmniejszyło się to do 8 punktów proc. w porównaniu z białymi, 9 z Latynosami i 30 w zestawieniu z Azjatami.

Sondaż wskazuje na jeszcze większe rozbieżności w zależności od upodobań politycznych Amerykanów. W lutym 83 proc. Demokratów i ich zwolenników przyznało, że otrzymali przynajmniej jedną dawkę szczepionki lub zamierza ją otrzymać. Wśród Republikanów i ich sympatyków gotowość na to demonstrowało 56 proc. Różnica sięga 27 proc., podczas gdy w listopadzie wynosiła tylko 19 proc. (69:50 proc.).

W odpowiedzi na pytanie, czy szczepienie przeciwko COVID-19 pomogłoby w przywróceniu gospodarki USA na właściwe tory, zgodziło się z tym 87 proc. Demokratów i ich zwolenników oraz 66 proc. Republikanów.

PRC opublikowało sondaż 5 marca.

źródło:

Zobacz więcej