RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Demonstracja zwolenników rapera Hasela w Barcelonie

Protest w Barcelonie przebiegł  bez większych incydentów  (fot. PAP/EPA/MARTA PEREZ)
Protest w Barcelonie przebiegł bez większych incydentów (fot. PAP/EPA/MARTA PEREZ)

Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę w Barcelonie domagając się wypuszczenia katalońskiego rapera Pablo Hasela oraz uczestników ubiegłotygodniowych gwałtownych demonstracji w jego obronie. Sa oni oskarżeni m.in. o usiłowanie zabicia funkcjonariusza policji poprzez podpalenie policyjnego radiowozu.

W Barcelonie wciąż wrze. Wśród rannych dziennikarz

We wtorek wieczorem w kilku miejscach Barcelony ponownie doszło do starć zwolenników uwięzionego katalońskiego rapera Pablo Hasela z policją. Wśród...

zobacz więcej

Według relacji agencji AP, marsz zwolenników kontrowersyjnego muzyka przebiegł ulicami stolicy Katalonii w obecności dużej liczby policjantów, lecz nie ma doniesień o jakichkolwiek incydentach. Demonstranci nieśli baner z apelem o uwolnienie Hasela oraz ośmiu uczestników protestów z 27 lutego, oskarżonych m.in. o usiłowanie zabicia funkcjonariusza policji poprzez podpalenie policyjnego radiowozu.

Wśród uczestników rozruchów, których sąd osadził w tymczasowym areszcie, jest sześciu anarchistów z Włoch, jedna Francuzka, a także obywatelka Hiszpanii. Wszyscy przed zatrzymaniem rezydowali poza Barceloną. Sąd orzekł, że działając w sposób zorganizowany i świadomy, próbowali oni zabić kierowcę policyjnej furgonetki. Kierowane przez niego auto zostało oblane benzyną, a następnie podpalone.

Stało się to podczas jednego z protestów po doprowadzeniu Hasela do więzienia w Leridzie w celu odbycia 9-miesięcznej kary zasądzonej mu w 2018 roku za obrażanie instytucji państwowych Hiszpanii i pochwalanie baskijskiego terroryzmu.

źródło:

Zobacz więcej