RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najstarsza kobieta na świecie zapowiada udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

Do historycznego wydarzenia ma dojść w mieście Shime w prefekturze Fukuoka (fot. Kyodo News via Getty Images)
Do historycznego wydarzenia ma dojść w mieście Shime w prefekturze Fukuoka (fot. Kyodo News via Getty Images)

Najstarsza mieszkanka globu, 118-letnia Japonka Kane Tanaka podtrzymuje chęć uczestniczenia w sztafecie z ogniem olimpijskim Tokio 2021. Nie tylko chce pokonać swój dystans na wózku, na którym porusza się na co dzień, ale zrobić także kilka ostatnich kroków.

Sport to zdrowie - również psychiczne #PolskaToWiecej

Dotknęła ją fala nienawiści, która prawie zatopiła jej chęć do życia. Zaczęła się okaleczać, jednak dotarło do niej, że to jedynie krzywdzi jej...

zobacz więcej

Urodzona w 1903 roku Japonka, która w styczniu obchodziła urodziny, dostała w prezencie na kolejny jubileusz sportowe buty. Jak poinformował portal CNN po rozmowach z rodziną Tanaki, bohaterka „jest zdeterminowana, by ostatnie metry pokonać o własnych siłach”. Oczywiście na wszystkie jej plany zgodę muszą wydać lekarze, już w trakcie sztafety.

Ogień olimpijski 11 i 12 maja


Do historycznego wydarzenia ma dojść w mieście Shime w prefekturze Fukuoka,  gdzie ogień olimpijski będzie prezentowany 11 i 12 maja. Jeśli zdrowie pozwoli, Japonka stanie się najstarszą uczestniczką sztafety.

Udział Tanaki w sztafecie był planowany w 2020 r., ale scenariusz podróży ognia olimpijskiego po „Kraju Kwitnącej Wiśni” i przeprowadzenia samych igrzysk storpedowała pandemia COVID-19.

Do tej pory palma pierwszeństwa, a raczej starszeństwa, należała do 107-letniej Aidy Mendes, która w 2016 r. uczestniczyła w sztafecie przed olimpiadą w Rio de Janeiro.

Oficjalna sztafeta z ogniem olimpijskim ma się rozpocząć 25 marca w Fukushimie, zaś igrzyska zaplanowano w dniach 23 lipca - 8 sierpnia. 

Zobacz także: Najstarszy sportowiec świata bije kolejne rekordy   

źródło:

Zobacz więcej