RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

RARS wyjaśniła temat masek, które trafiły do woj. warmińsko-mazurskiego

RARS: „Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski” (fot. Shuttrestock/ToKa74)
RARS: „Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski” (fot. Shuttrestock/ToKa74)

Agencja Rezerw Strategicznych podała w sobotę na Twitterze, że maseczki, które trafiły do woj. warmińsko-mazurskiego są pełnowartościowe i mają dłuższy termin przydatności niż widnieje na części opakowań. „Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski” – zapowiedziała.

Jaki odstęp między dawkami szczepionek? Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Przerwa w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

We wpisie na Twiterze Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wyjaśniła, że polski producent otrzymał na początku produkcji certyfikat tymczasowy na 6 miesięcy. Obecnie ma już certyfikat pełny na 24 miesiące, ale na części opakowań funkcjonuje krótsza data. 

Sprawa certyfikatu


„Wyjaśniamy: maski są pełnowartościowe. Producent otrzymał pierwotnie certyfikat tymczasowy (6 m-cy). Obecnie ma już nowy, dłuższy. Na opakowaniach masek funkcjonuje stara data. Żeby uciąć spekulacje, wymienimy maski. Podkreślamy jednak - maski są pełnowartościowe” – napisała na Twiterze RARS.

Służby wojewody warmińsko-mazurskiego informowały wcześniej, że część maseczek, które dotarły do regionu, była po terminie przydatności i zostaną wymienione na nowe.

„Przy transporcie i przeładunku zorientowaliśmy się, że przynajmniej jakaś część jest krótko po terminie ważności, a część krótko przed upływem terminu. Zgłosiliśmy to od razu do Agencji, zwracając się o wymianę całego transportu” – mówił PAP rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Według niego większość poprzedniego transportu znajduje się nadal w komendach Państwowej Straży Pożarnej. A te, które dotarły do urzędów gmin i nie zostały rozdysponowane, są odbierane z powrotem przez strażaków.  „ Jeśli gdzieś trafiły do mieszkańców, to są to jakieś pojedyncze przypadki” –zaznaczył.

Rząd dementuje doniesienia ws. szczepionek na COVID-19

– Wieczorami na punktach szczepień niewykorzystane szczepionki idą do zlewu – napisał dziennikarz Radia ZET Jacek Czarnecki i zasugerował, że...

zobacz więcej

Wymienione mają zostać wszystkie maseczki


Przekazał też, że wymienione mają zostać wszystkie maseczki, które wcześniej dostarczono do regionu, a transport z nowymi maseczkami dotarł jeszcze w sobotę.

Maseczki są dostarczane z Agencji Rezerw Strategicznych do pięciu komend powiatowych PSP, które przekazują je do poszczególnych gmin. Gminy mają zająć się ich dystrybucją wśród mieszkańców regionu. Łącznie będzie to 5,7 mln sztuk.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln.

Zapowiedział, że maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach.

Zobacz także: Ryanair wprowadza „cyfrowy paszport covidowy” 

źródło:

Zobacz więcej