RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jaki odstęp między dawkami szczepionek? Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do 6 tygodni.

Robert Knap o regionalizacji obostrzeń: Nie ma wyboru, trzeba podjąć pewne kroki

Tu, gdzie jest najwięcej zakażeń, to nie ma wyboru. Trzeba podjąć pewne kroki i dokonać lockdownu. Przede wszystkim dlatego, aby ludzie mogli mieć...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym. Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.

W komunikacie, z którym zapoznała się PAP, podano, że zalecenia wydano po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów.

„Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami” – głosi komunikat.

Podano w nim, że szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać zachowując odstęp w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni).

Wskazanie to - jak zaznaczono - dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. MZ poinformowało, że zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2. Niniejsze zalecenia - jak podało MZ - stosuje się dla osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej