RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Posłanka Lewicy stanęła po stronie prawdy. Spotkał ją hejt za słowa o Niezłomnych

Monika Pawłowska oddała cześć Żołnierzom Wyklętym (fot. Facebook;Monika Pawłowska; wikipedia)
Monika Pawłowska oddała cześć Żołnierzom Wyklętym (fot. Facebook;Monika Pawłowska; wikipedia)

Posłanka Lewicy Monika Pawłowska napisała na Twitterze, że „naszym obowiązkiem jest nie pozwolić zapomnieć – o każdym kto walczył o wolną Polskę”. Wcześniej wspominała na Facebooku, że trzeba pamiętać o Żołnierzach Niezłomnych, katowanych przez UB i NKWD. Spotkał ją za to hejt ze strony przedstawicieli środowisk lewicowych, z których część jawnie zaczęła gloryfikować UB. O komentarz do sprawy poprosiliśmy historyka i politologa z KUL-u, prof. Mieczysława Rybę.

Odwaga i poświęcenie. Jak wyklęci pobili komunistów

Gdy myślimy o żołnierzach wyklętych, pojawiają się obrazy rotmistrza Witolda Pileckiego czy Danuty Siedzikówny. Widzimy samotną walkę, w zasadzie...

zobacz więcej

„Tragedia jaka spotykała ludzi walczących za naszą wolność jest nie do opisania. Katowani i mordowani, bez skrupułów i bez mrugnięcia przez NKWD i UB. Nic nigdy tego nie usprawiedliwi. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i pielęgnować pamięć” – napisała Pawłowska w mediach społecznościowych w dniu 1 marca.

Spotkał ją za to hejt ze strony osób o poglądach lewicowych. Jeden z komentatorów napisał – wbrew prawdzie historycznej – że „nazwa »wyklęci« pochodzi od żołnierzy AK, którzy wyklęli bandytów ze swoich szeregów”. Przypomnijmy więc, że nazwa ta powstała w środowisku Ligi Republikańskiej i użyto jej po raz pierwszy w 1993 r.

Znalazły się też znacznie ostrzejsze komentarze. Pawłowska udostępniła screeny, na których działacze lewicowej młodzieżówki piszą m.in.: „jest mi wstyd (…) Pani radośnie wychwala i daje głośne przyzwolenie na kult morderców i gwałcicieli”, „mordowali to właśnie ci, których pani wielbi w poście, dobre ziomki z UB tylko sprzątały śmieci”, „hołd to się należy funkcjonariuszom UB, KBW i MO poległym w walce z prawicowym terrorem”. W związku z tymi wpisami Pawłowska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych wobec członków Federacji Młodych Socjaldemokratów.

���� | Podczas dzisiejszych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w moim imieniu w Chełmie...

Opublikowany przez Monikę Pawłowską Poniedziałek, 1 marca 2021

Komentarz prof. Ryby


O komentarz do sprawy poprosiliśmy prof. Mieczysława Rybę. – To jest kwestia rozstrzygnięcia moralnego: czy powinniśmy czcić Polskę niepodległą, czy tych, którzy przeciwko niej walczyli i wysługiwali się obcym – powiedział portalowi tvp.info historyk i politolog z KUL-u.

Prof. Ryba zwrócił uwagę, że oczywiste jest, że „wśród żołnierzy wszelkich wojen i wszystkich frontów pojawiają się rzeczy negatywne”, ale należy rozstrzygnąć, czy dani żołnierze opowiadali się „za dobrem, w sensie istotowym, czy za czymś złym”. – Możemy znaleźć i u żołnierzy września 1939 r. zachowania niegodne, wojny polsko-bolszewickiej, wszystkich wojen najbardziej sprawiedliwych, jakie się toczyły, (…) ale oni walczyli o wolność i tutaj jest istota sprawy – zwrócił uwagę nasz rozmówca.

– Jak rozstrzygniemy tę istotę sprawy, to nie powiemy nigdy, że żołnierze Wehrmachtu – nawet jeśli nie mordowali – nie walczyli po złej stronie, za złą sprawę. Natomiast żołnierze walczący z żołnierzami Wehrmachtu, nawet jeśli nie byli święci, to walczyli po dobrej stronie. I tak samo jest z Żołnierzami Wyklętymi – ci, którzy walczyli z okupacją sowiecką, walczyli po dobrej stronie, chociaż zdarzały się po ich stronie grzechy – podkreśla ekspert. Dodał, że nie widzą tego osoby, które „zupełnie patrzą ahistorycznie lub ideologicznie”.

Odnosząc się do wpisów, w których członkowie FMS gloryfikowali UB, prof. Ryba stwierdził: – To obraza dla bohaterów narodowych, bo Żołnierze Wyklęci byli przecież prostą kontynuacją żołnierzy września 1939 r., a funkcjonariusze UB byli prostą kontynuacją przedwojennej agentury i zdrajców. To też pokazuje, do czego myśmy doszli, do jakiej skali absurdu. Przecież żyjemy w niepodległej Polsce między innymi dzięki tym, którzy swoje życie oddali dla tej niepodległości, a nie dzięki tym, którzy współpracowali z najeźdźcami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej