RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żukowska odsłania strategię Lewicy i publikuje zdjęcie z wiertłem

Młodzież się laicyzuje, a starszych wyborców ubywa – ocenia Anna Maria Żukowska (fot. PAP/Mateusz Marek)
Młodzież się laicyzuje, a starszych wyborców ubywa – ocenia Anna Maria Żukowska (fot. PAP/Mateusz Marek)

Posłanka, była rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska deklaruje: „Naszym celem jest umocnienie się w bazie 10 procent żelaznego elektoratu”, choć w perspektywach mówi nawet o 15 czy 17 proc. „w zasięgu” jej formacji. Przyczyną twitterowej dyskusji nad strategią lewicy stało się opublikowane przez nią... zdjęcie wiertła. Czy LGBT i aborcja to przepis na sukces Lewicy?

Żukowska: kobiety przed aborcją nie potrzebują psychologa. To robiłoby z nich osoby niesamodzielne

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska jest przeciwna pomysłowi obowiązkowej konsultacji z psychologiem przed dokonaniem aborcji. Jej zdaniem taki...

zobacz więcej

W piątek w Świnoujściu ruszyła kluczowa i od lat wyczekiwana przez mieszkańców Pomorza Zachodniego inwestycja – budowa tunelu pod dnem Świny, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce – 1484 metry.

Budowę rozpoczęto symbolicznie w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a w trakcie uroczystości nadano imię drążącej tunel tarczy: „Wyspiarka”.

Rządzących skrytykowała w sobotę posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Udostępniając zdjęcie wiertła z marketu budowlanego napisała: „Pomyślałam, a co, też będę miała swoje, tak jak premier! Tylko mi Unia nie dofinansuje 85 proc. zakupu”. W kolejnym wpisie oceniła, że w rządowym przekazie niewystarczająco wybrzmiała informacja o tym, że większość kosztów inwestycji sfinansowała Unia Europejska, a inwestorem jest miasto Świnoujście.

Zobacz także: Kpili z Końskich i kpią ze Świnoujścia. Dokładnie tak PiS wygrywa wybory

Na ile liczy Lewica?


Jej wpis skrytykował dziennikarz Wojciech Biedroń, którego zdaniem postawa posłanki „to gwarancja 13 proc. poparcia”. „Któż inny, jak nie prawicowe portale, przekonywały przed 2015 r., że bez wizji nie wygra się wyborów? Ówczesny mainstrem, w tym TVP, też wówczas oceniało, że Kaczyński i miesięcznice oraz 500+ to jakieś odrealnione historie” – skomentowała Żukowska. Chwilę później przekonywała, że wspomnianą wizję Lewica w Polsce ma, oceniając jednocześnie, że w tej chwili w Polsce istnieje nie więcej niż 20 proc. lewicowego elektoratu.

„Ale nie zamierzamy odpuszczać naszych tematów tylko po to, by stać się jak PO – które wszak również z PiS-em nie wygrywa. Naszym celem jest umocnienie się w bazie 10 proc. żelaznego elektoratu i związywanie ze sobą wyborców na kolejne lata postulatami, których inni się boją. 15 czy 17 proc. jest w naszym zasięgu. To jest już mocny elektorat, dzięki poparciu którego będziemy w stanie twardo negocjować nasze projekty” – stwierdziła.

„Młodzież się laicyzuje, a starszych wyborców ubywa”


Oceniła też, że młodzież w Polsce w kolejnych latach będzie się laicyzować i odsuwać od prawicy. „A starszych wyborców ubywa” – dodała Żukowska.

Zdaniem publicysty, szefa portalu tvp.info Samuela Pereiry, ta strategia sięgająca kilkunastu procent poparcia jest widoczna. Jak przy tym zaznaczył, prawdopodobna laicyzacja nie oznacza automatycznie, że społeczeństwo zwróci swoje sympatie polityczne ku lewicy.

LGBT i aborcja przepisem na sukces?


Żukowska przywołała przy tym najnowszą rozmowę portalu tvp.info z politologiem prof. Rafałem Chwedorukiem, w której mówił m.in. o tym, że opozycja w tematach kulturowych „powina ograniczać się do tematu liberalizacji prawa aborcyjnego, ale nie czynić przy tym z tematu LGBT swojego sztandaru” i „skoncentrować się na praktycznych aspektach życia, które ważne są dla obywateli, a nie szukać bipolarności i ideologicznego starcia z rządzącymi w każdym możliwym temacie”. Posłanka nie zgadza się z oceną eksperta i twierdzi, że Lewica nie uzyskałaby tak wysokiego wyniku w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, gdyby swój program oparła na „mówieniu o PRL i emeryturach mundurowych”. W twitterowej dyskusji politolog dr Bartosz Rydliński zwrócił posłance Lewicy uwagę, że przecież te tematy w 2019 roku poruszane były przez nikogo innego jak szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, który o Armii Czerwonej mówił: „Ci ludzie nas wyzwolili, dali nam wolność”. Choć zdaniem Żukowskiej na „nawijaniu o PRL daleko by nie ujechali”, Rydliński ocenia, że to właśnie umowne elektoraty byłych PRL-owskich mundurowych i środowisk LGBT zsumowały się w 2019 roku, dając Lewicy nieco ponad 12,5 proc. poparcia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej