RAPORT

Wojna na Ukrainie

UOKiK zaskoczony działaniem RPO ws. zakupu Polska Press przez Orlen

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen (fot. PAP/Marcin Obara
Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen (fot. PAP/Marcin Obara

Z zaskoczeniem przyjmujemy działanie Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen - oświadczyło Biuro Prasowe UOKiK w sobotę. Decyzja została wydała rzetelnie - zapewnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zaskakujące dane ws. luki VAT w Polsce. Najnowsze analizy

Najnowsze analizy Fundacji CASE, która co roku przygotowuje raporty dla Komisji Europejskiej, są dobre dla Polski. Wszystko wskazuje na to, że luka...

zobacz więcej

W piątek Biuro RPO poinformowało, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

W sobotę Biuro Prasowe UOKiK przekazało PAP komunikat prasowy w tej sprawie. „Z zaskoczeniem przyjmujemy działanie Rzecznika Praw Obywatelskich związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen” – napisano w dokumencie.

Czytaj więcej: Polska Press w składzie Grupy Kapitałowej Orlen. Podpisano umowę kupna

Biuro UOKiK zwróciło uwagę, że „decyzje w sprawach dotyczących koncentracji mają na celu ocenę transakcji wyłącznie pod kątem zachowania warunków konkurencji, bowiem tylko takie uprawnienia ustawa przyznaje Prezesowi Urzędu”. „Prezes UOKiK nie ma możliwości oceny innych aspektów projektowanej transakcji w tym np. oceny wpływu koncentracji na pluralizm mediów czy wolność słowa” – dodano.

NBP podał, ile wynosiły aktywa rezerwowe Polski w lutym

Na koniec lutego 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 134,8 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie...

zobacz więcejZarzuty od RPO

W komunikacie wskazano, że „to nie pierwszy raz, gdy RPO skarży decyzję Prezesa UOKiK do sądu - do tej pory w wyniku takich działań sąd nie zmienił rozstrzygnięcia wydanego przez Prezesa Urzędu”. Chróstny zapewnił, że „decyzja została wydała rzetelnie i na podstawie merytorycznych, ustawowych przesłanek”. „Jesteśmy gotowi do przedstawienia argumentów sądowi” – zadeklarował.

Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego. RPO chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Chce też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia sprawy.

Jak poinformowano w piątkowym komunikacie Biura RPO, decyzji prezesa UOKiK zarzucono m.in. to, że naruszenie przepisów „poprzez niewyjaśnienie, czy w wyniku koncentracji na produktowym rynku właściwym, czyli rynku środków społecznego przekazu, w tym prasy, konkurencja nie zostanie istotnie ograniczona, a tym samym niewyjaśnienie, czy w wyniku koncentracji nie dojdzie do niedopuszczalnego ograniczenia wolności prasy i innych środków społecznego przekazu, a w konsekwencji także do naruszenia wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”.

Czytaj więcej: Polacy zabrali głos ws. Orlenu. Chcą, by media były w „polskich rękach”

„Spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji. W ten sposób mogą przekształcić wolną prasę, której cechą immanentną jest rzetelny i oparty na faktach krytycyzm wobec władzy publicznej i osób sprawujących funkcje publiczne, w zależne od tej władzy biuletyny informacyjne i propagandowe” – uzasadnia RPO Adam Bodnar.

Odwołanie datowane na piątek ma trafić do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej