RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ile prawa „produkuje się” w Polsce? Takich danych nie było od 2008 roku [RAPORT]

W ostatnich lat spada liczba stron uchwalanych aktów prawych – wynika z raportu (fot. Shutterstock/sebra; barometrprawa.pl)
W ostatnich lat spada liczba stron uchwalanych aktów prawych – wynika z raportu (fot. Shutterstock/sebra; barometrprawa.pl)

Skala produkcji prawa w Polsce mocno spadła. W 2020 r. w życie weszło 14 921 stron maszynopisu nowych aktów prawnych; to najniższy wynik od 2008 r. – wynika z najnowszej edycji raportu „Barometr prawa”, opisującego stabilność otoczenia prawnego w polskiej gospodarce. Ostatnio w tym przedmiocie krytyka rządu spadła ze strony posłów PO – jak się jednak okazało, ataki pod adresem PiS w czasie konferencji prasowej Borysa Budki, Sławomira Nitrasa i Izabeli Leszczyny były chybione.

Manipulacja czy amatorka? Budka chciał zaatakować rząd RP - uderzył w Tuska

W czasie sobotniej konferencji politycy PO: Borys Budka, Sławomir Nitras i Izabela Leszczyna przedstawiali dane dotyczące „zmienności prawa”. W...

zobacz więcej

W ubiegłą sobotę Platforma Obywatelska prezentowała odpowiedź na rządowy Krajowy Plan Odbudowy, przedstawiony dzień wcześniej przez premiera Mateusza Morawieckiego. W propozycję PO zatytułowaną „Recepta na kryzys” wpisano zarzut, że obecny rząd jest odpowiedzialny za drastyczny rozrost prawodawstwa komplikującego życie m.in. przedsiębiorcom.

Obalone zarzuty PO


Tezę tę obala najnowszy raport Grant Thornton „Barometr prawa” za 2020 rok. Jak wskazano, w minionym roku uchwalono w Polsce 14,9 tys. stron nowego prawa, co jest najniższym wynikiem od 12 lat. To także spadek o 31 proc. względem 2019 roku. Jak wyglądało to w latach poprzednich?

Szczyt nastąpił w roku 2016, a później „produkcja prawa w Polsce zwolniła” – czytamy w opisie badania.

„Barometr prawa” 2020 i lata poprzednie


„W latach 2017-2019 liczba stron wchodzących w życie aktów prawnych utrzymywała się w okolicy 21-23 tys. Rok 2020 przyniósł jeszcze głębszy spadek. W życie weszło zaledwie 14,9 tys. stron nowego prawa (…), aż o 57,7 proc. mniej niż w rekordowym 2016 roku” – zaznaczono.

(fot. Barometrprawa.pl)
„Po rekordowym pod względem zmienności prawa 2016 roku nastąpiło przełamanie trendu i od czterech lat widzimy wyraźne ograniczenie skali tworzenia nowych przepisów. Nie zmienia to jednak faktu, że jakość stanowienia prawa w Polsce nadal wymaga doskonalenia” – ocenia Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton w Polsce.

Zobacz także: Manipulacja czy amatorka? Budka chciał zaatakować rząd RP – uderzył w Tuska
teraz odtwarzane
Konferencja polityków PO

źródło:
Zobacz więcej