RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego. Komu jest przyznawana i dlaczego?

6 marca br. do grona laureatów dołączyła prezes Julia Przyłębska (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
6 marca br. do grona laureatów dołączyła prezes Julia Przyłębska (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Nagroda im. Grzegorza I Wielkiego przyznawana jest od kilkunastu lat politykom, ludziom ze świata nauki i wybitnym osobom, które potrafiły z odwagą przeciwstawić się kłamstwu, walcząc o nagłośnienie prawdy. Laureatami nagrody są m.in. Lech Kaczyński, Bogdan Chazan, Krzysztof Czabański, Antoni Macierewicz, jak również od piątku Julia Przyłębska.

Prezes TK Julia Przyłębska z Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, została laureatką Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego za 2020 r., przyznawaną przez miesięcznik...

zobacz więcej

Na patrona nagrody wybrano „wybitnego papieża, który przeszedł do historii m.in. jako bezkompromisowy wróg wszelkiej manipulacji i wszelkiego kłamstwa”. To także święty, doktor i reformator Kościoła katolickiego.

Lech Kaczyński


Lech Kaczyński otrzymał nagrodę za to, że stanął na czele przywódców wolnych państw interweniujących w sprawie Gruzji. Przynała mu ją redakcja miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska”. Uroczystość miała miejsce wieczorem 3 lutego, kiedy ówczesny prezydent przybył do warszawskiego klubu Palladium w towarzystwie matki Jadwigi Kaczyńskiej i żony Marii. - Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi (Rosja) pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy nie! - powiedział wówczas Prezydent.

Odbierając nagrodę, Lech Kaczyński nawiązał do romantycznej tradycji powstańczej narodu polskiego. Podkreślił jednocześnie, że poza tą tradycją istotny jest interes naszego kraju. – Na Ukrainie, w Gruzji, w Azerbejdżanie również są nasze realne interesy – mówił. Zaznaczył również, że jeżeli chcemy liczyć się jako kraj, wspólnota i obywatele, musimy zaznaczać swoją obecność w tych regionach oraz na północnym-wschodzie Europy.

Jan Olszewski


Miesięcznik „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo” przyznał nagodę Janowi Olszewskiemu w 2013 roku za zdecydowanie i odwagę w walce o nowy kształt Polski. Premier Olszewski i jego współpracownicy chcieli niepodległej, niepostkomunistycznej Polski. Ich misję przerwała mobilizacja obozu, który czuł się związany przede wszystkim ustaleniami z Magdalenki, a nie interesem Rzeczypospolitej. Determinacja Olszewskiego w oswobodzeniu Polski z pęt podległości wobec Moskwy, w ujawnianiu prawdy o naszej najnowszej historii nie tylko uświadomiła wielu Polakom siłę komunistycznych powiązań, ale przede wszystkim była zachętą do zabiegania o Rzeczpospolitą bez balastu PRL – w każdym wymiarze. Rząd premiera Olszewskiego rozpoczął ujawnianie prawdy o najnowszej historii naszego kraju. Po ponad 21 latach widać, jak niezwykle trudna była to misja. Choć kilka lat działania IPN pod kierownictwem nieodżałowanego prof. Janusza Kurtyki było krokiem milowym na drodze odkłamywania dziejów PRL, to nadal każdy, kto podejmie próbę ujawnienia przeszłości osób publicznych, jest narażony na ataki w treści przypominające te z czasów Jana Olszewskiego.

Antoni Macierewicz odebrał nagrodę „Patriota Roku 2016”

Antoni Macierewicz został laureatem nagrody im. Kazimierza Odnowiciela – „Patriota Roku 2016”. Minister obrony narodowej otrzymał ją między innymi...

zobacz więcej

Antoni Macierewicz


Nagrodę dla przewodniczącego sejmowego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej przyznano w 2011 roku za szczególny wkład w obronę prawdy w życiu publicznym.

Krzysztof Czabański


Prezes Zarządu Polskiego Radia SA – Krzysztof Czabański został wyróżniony nagrodą w 2009 roku, którą przyznano przez miesięcznik „Niezależna Gazeta Polska”. Został powołany w skład kapituły Nagrody im. Jacka Maziarskiego. Nagrodę przyznano mu za budowę instytucji głoszącej prawdę oraz wprowadzone zmiany.

Bogdan Chazan


Decyzją grona redakcyjnego „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo” statuetka Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego za rok 2014 trafiła do rąk prof. Bogdana Chazana . Wydarzenia, które zostały zapamiętane jako „sprawa profesora Chazana”, nie miały w Polsce precedensu. Ciężko chore nienarodzone dziecko stało się ofiarą nienawiści, nawoływań o pozbawienie go życia. Profesor Bogdan Chazan miał odwagę stanąć w obronie tego, którego zabicie znaczna część mediów, polityków, osób publicznych uznała za oczywistość i przedstawiała – o zgrozo – jako akt miłosierdzia. Profesor Bogdan Chazan powiedział: nie zabijam. Za tę deklarację i wcielenie jej w życie stracił pracę.

Wojciech Kilar laureatem Nagrody Pokoju

Polski kompozytor, Wojciech Kilar otrzymał w niedzielę wieczorem w Kielcach statuetkę Nagrody Pokoju „Wieczna Miłość”. Wyróżnienie, którego...

zobacz więcej

Julia Przyłębska


6 marca br. do grona laureatów dołączyła prezes Julia Przyłębska . Podczas uhonorowania wskazano, że jest to wyraz docenienia postawy prezes TK, której „przyszło zapłacić bardzo wysoką cenę za bycie niezawisłym i uczciwym sędzią”.

„W sposób szczególny pragniemy podkreślić znaczenie orzeczenia zakazującego tzw. aborcji eugenicznej. Istnienie w polskim prawie zapisu pozwalającego uśmiercać nienarodzone dzieci z powodu choroby było powodem do wstydu. Takie rozwiązanie – poza tym, że bezduszne i okrutne – nawiązuje wprost do norm państw totalitarnych. Trudno zatem pojąć, jak ci, którzy tak wiele mówią o tolerancji i domagają się jej dla wszelkich, nawet najbardziej wynaturzonych perwersji, nie mają jej za grosz choćby dla dzieci z zespołem Turnera, które choć nieco niższe od rówieśników, mogą z sukcesem funkcjonować w społeczeństwie, zdobywać wiedzę czy pracować” – uzasadniono podczas przyznania nagrody.

Laureatami nagrody imienia św. Grzegorza I Wielkiego byli także Andrzej Gwiazda, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ryszard Legutko, ks. Stanisław Małkowski, Bogusław Nizieński, Krzysztof Wyszkowski. Grzegorz I Wielki był reformatorem, jednym z czterech doktorów Kościoła.

źródło:
Zobacz więcej