RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiosna za rogiem? Synoptyk IMGW o prognozach i 6 aspektach wyczekiwanej pory roku

Prognoza pogody – marzec 2021 (fot. PAP/Marcin Bielecki; Forum/Andrzej Sidor;PAP/Artur Reszko; Forum/Bartlomiej Kudowicz)
Prognoza pogody – marzec 2021 (fot. PAP/Marcin Bielecki; Forum/Andrzej Sidor;PAP/Artur Reszko; Forum/Bartlomiej Kudowicz)

Chłodne, słoneczne, zimowe dni – tak w skrócie można opisać aktualną sytuację pogodową w Polsce. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski mówi, że podobnie będą wyglądać najbliższe, weekendowe dni. W przyszłym tygodniu spodziewane jest jednak ocieplenie i pojawią się dwucyfrowe temperatury. Czy to już wiosna? Tutaj ekspert nie ma jednoznacznej odpowiedzi i zauważa, że wyczekiwaną przez większość z nas porę roku należy rozpatrywać w kilku wariantach – temperatura to tylko jeden z nich.

Śnieg i dwucyfrowy mróz. Wraca zima

Przed nami dynamiczne zmiany pogody. W piątek w całym kraju będzie zdecydowanie chłodniej niż w ostatnich dniach, w wielu miejscach wystąpi także...

zobacz więcej

Jak informuje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, minionej doby odnotowano duże opady śniegu, szczególnie w Polsce południowej: na Kasprowym Wierchu spadło 25 cm białego puchu, a na Podkarpaciu miejscami nawet do 17. W weekend opady mogą się utrzymać, ale raczej przejściowo.

Pogoda na weekend – 6 i 7 marca


Będzie raczej chłodno. Prognozy mówią o temperatura maksymalnej w sobotę od 0 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie, około 4 st. w centrum i na Pomorzu, do 6 st. na Dolnym Śląsku; a w rejonach podgórskich Karpat około -2 st. W nocy mróz da o sobie znać na większości obszaru Polski, a w rejonach podgórskich termometry pokażą nawet -10 st.

Podobnie w niedzielę – na północy zachmurzenie duże i tu opady śniegu i deszczu ze śniegiem, lokalnie na północnym wschodzie o natężeniu umiarkowanym. Na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół umiarkowane, tylko w górach małe. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej gdzieniegdzie na północnym wschodzie o 8 do 15 cm.

Niejednoznaczne prognozy


Meteorolodzy nie mieli ostatnio łatwego zadania. Dostępne modele znacząco rozbiegały się ze swoimi wskazaniami – jedne pokazywały, że w drugim tygodniu marca chłód pozostanie, drugie zaś – że nadejdzie lekka wiosna z wyższymi temperaturami. Wszystko wskazuje jednak na to, że sytuacja się wyklarowała.

Historyczny rekord temperatury w Polsce. Pobity po 31 latach – co do dnia

22,1 st. pokazały w czwartek termometry w Makowie Podhalańskim – to rekord ciepła odnotowany w lutym w skali kraju – powiedział dyżurny synoptyk...

zobacz więcej

– Model ECMWF pokazuje, że od wtorku nad Polskę napłynie cieplejsze powietrze. Temperatury wzrosną jeszcze bardziej w środę, a w czwartek będzie nawet 13 stopni Celsjusza – mówi nam Grzegorz Walijewski. Jak zauważa, największe ocieplenie w czwartek dosięgnie pasa polski południowo-zachodniej oraz centralnej (woj. dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie), gdzie temperatury będą dwucyfrowe.

Przyznaje przy tym, że będzie to jednak przejście „ze śniegu w deszcz”. – Wraz z tym napływem cieplejszego powietrza wkroczy zachmurzenie i opady deszczu – konstatuje Walijewski.

Kiedy nadejście wiosny? To zależy


Pytany, o niedawne prognozy długoterminowe IMGW, które przewidywały nadejście wiosennej pogody w drugiej połowie marca, synoptyk zauważa, że wszystko wskazuje, iż znajdą potwierdzenie. Podkreśla przy tym, że mówiąc o nadejściu wiosny, trzeba patrzeć na kilka jej wariantów. – Mamy „wiosny” stałe: kalendarzowa – która rozpoczyna się 21 marca, a także meteorologiczna – która trwa od 1 marca do końca maja. Mamy też kilka wiosen ruchomych – zauważa nasz rozmówca i wymienia:

wiosna termiczna – jest wówczas, gdy średnia temperatura dobowa jest wyższa od 5 stopni na danym rejonie i trwa ta sytuacja dłużej niż 5 dni (były już takie dni w ostatnim czasie, szczególnie w końcówce lutego). W marcu na razie to kryterium nie jest spełnione;

Zegarki na czas letni – to może być już ostatni raz. Zmiana czasu w 2021 już niedługo

Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? Nastąpi to pod koniec marca, kiedy to wskazówki zegarów przesuniemy z...

zobacz więcej

wiosna astronomiczna – zależy głównie od ruchu Ziemi, położenia względem Słońca etc., choć – wskazuje Walijewski – zazwyczaj zaczyna się na krótko przed 21 marca;

wiosna fenologiczna – określana na podstawie obserwacji roślin i zwierząt, tego jak one reagują na zmianę pogody. – Zwiastunem jest moment, kiedy kwitnie leszczyna i już w praktycznie całej Polsce mamy informacje, że to się rozpoczęło. Pojawiają się pąki listne na różnych krzewach, drzewach. Zazieleni się lada dzień. Kleszcze są bardzo aktywne, widać migrację ptactwa, a eksperci donoszą, że w naszym kierunku lecą bociany – mówi Walijewski;

wiosna rolnicza – jej ramy wyznaczają prowadzone prace polowe przez rolników.

Zobacz także: Anomalie pogodowe w Polsce. Klimatolog wyjaśnia, czy należy cieszyć się z ocieplenia

źródło:
Zobacz więcej