RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fidesz członkiem EKR? Krasnodębski: nie ma przeszkód

Członkostwo Fideszu w EPL zostało zawieszone wiosną 2019 roku (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Członkostwo Fideszu w EPL zostało zawieszone wiosną 2019 roku (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Nie ma przeszkód, by Fidesz mógł stać się członkiem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim; potrzebna jest tylko wola obu stron – powiedział w rozmowie europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS).

Fidesz Viktora Orbana opuszcza Europejską Partię Ludową w PE. Jaki jest powód?

Niniejszym informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w grupie Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim – napisał...

zobacz więcej

– EKR jest naturalnym wyborem dla Fideszu jeśli chodzi o przystąpienie do nowej frakcji po opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej. W wielu głosowaniach w Parlamencie Europejskim mieliśmy podobne zdanie. Nie wiem, czy w EKR byłyby jakiekolwiek delegacje, które miałby zastrzeżenia wobec ewentualnego przystąpienia Węgrów – powiedział.

Jak dodał, powiększenie grupy byłoby korzystne dla EKR. – To bym nam pozwoliło wzmocnić naszą pozycję w Europarlamencie. Jednak – jak mówił poeta i komediopisarz, »zawsze w tym jest ambaras, aby dwoje chciało na raz«. To będzie suwerenna decyzja węgierskiej partii. Być może Fidesz prowadzi też rozmowy z grupa Tożsamość i Demokracja (ID). To też kwestia warunków wejścia do grupy i podziału stanowisk w ramach frakcji. Powołanie owej grupy wydaje się natomiast opcją najmniej realistyczną i trudną do przyjęcia ze strony EKR – wskazał.

ID jest piątą co wielkości grupą polityczną w Parlamencie Europejskim, zrzesza deputowanych z dziesięciu krajów Unii Europejskiej; większość jej członków wywodzi się z włoskiej partii Liga, francuskiego Zjednoczenia Narodowego i niemieckiej Alternatywy dla Niemiec.

„Niniejszym informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w grupie Europejskiej Partii Ludowej w PE” – napisał w środę premier Węgier Viktor Orban w liście do przewodniczącego grupy EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera. Była to reakcja na zmianę regulaminu grup

Zmiany w PE. Fidesz wystąpił z Europejskiej Partii Ludowej

Po zmianie reguł rządzących Europejską Partią Ludową (EPL), która określa się jako chadecka, 3 marca wystąpili z niej posłowie rządzącej na...

zobacz więcej

List zamieściła w środę na Twitterze węgierska minister bez teki ds. rodzin i wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak

„Nie pozwolimy, by nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w możliwości reprezentowania naszych wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia pozostaje naszym priorytetem numer jeden. Dlatego po przyjęciu nowych zasad w grupie EPL Fidesz zdecydował się ją opuścić” – dodała Novak na Twitterze.

Jej wpis ukazał się po tym, gdy w środę grupa EPL przyjęła nowy regulamin, który pozwala na wyrzucenie z niej wchodzących w jej skład partii.

„Podczas gdy setki tysięcy Europejczyków są hospitalizowane, a nasi lekarze ratują życie, bardzo rozczarowuje fakt, że grupa EPL jest sparaliżowana wewnętrznymi problemami administracyjnymi i próbuje wyciszyć i wyłączyć naszych demokratycznie wybranych europosłów” – napisał Orban w liście do Webera.

Ocenił, że decyzja grupy jest „ewidentnie wrogim posunięciem wobec Fideszu i naszych wyborców”. „To jest antydemokratyczne, niesprawiedliwe i niedopuszczalne. Dlatego kierownictwo Fideszu zdecydowało się natychmiast opuścić grupę EPL. Nasi europosłowie będą nadal mówić w imieniu tych, których reprezentują, naszych wyborców, i bronić najlepszego interesu narodu węgierskiego” – zaznaczył.

Viktor Orban: Nasze drogi z EPL praktycznie się rozeszły

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek, że drogi jego partii Fidesz i Europejskiej Partii Ludowej (EPL) praktycznie się rozeszły i...

zobacz więcej

Nowy regulamin EPL


Zatwierdzając nowy regulamin, grupa EPL zaktualizowała dotychczasowe przepisy, obowiązujące od października 2013 r. Regulamin został przyjęty kwalifikowaną większością głosów (84,1 proc.). Nowe zasady określają procedury związane z członkostwem w grupie oraz warunki, na jakich mogą mieć miejsce zawieszenia i wyłączenia z niej. Nowe przepisy zaczęły już obowiązywać.

Orban zapowiadał wcześniej, że rządzący na Węgrzech Fidesz wystąpi z chadeckiej grupy EPL w europarlamencie, jeśli zostaną przyjęte zmiany w jej regulaminie.

Podczas posiedzenia za zamkniętymi drzwiami Weber i szefowie delegacji narodowych w EPL uzgodnili, że nowe przepisy umożliwiałyby zawieszanie nie tylko jednego europosła, ale też całej partii członkowskiej.

Zmiany w regulaminie zainicjowano po zawieszeniu w grudniu 2020 roku szefa grupy Fideszu w EPL Tamasa Deutscha za porównywanie wypowiedzi Webera do haseł gestapo i węgierskiej tajnej policji komunistycznej.

Członkostwo Fideszu w EPL zostało zawieszone wiosną 2019 roku, europosłowie tej partii nadal pozostawali jednak we frakcji EPL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej