RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy w niedzielę sklepy będą otwarte?

Za złamanie zakazu handlu grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł (fot. Shutterstock/hxdbzxy)
Za złamanie zakazu handlu grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł (fot. Shutterstock/hxdbzxy)

W niedzielę, 7 marca, sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

Skandal w Niemczech. Deputowany CDU zarobił majątek na handlu maseczkami

Nikolas Loebel, deputowany CDU do Bundestagu, pośredniczył w handlu maseczkami ochronnymi i pobrał z tego tytułu znaczną prowizję – w sumie około...

zobacz więcej

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel. Sklepy będą otwarte w tym roku jeszcze w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą, tj. 28 marca 2021 r.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

W związku z epidemią, we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.

źródło:

Zobacz więcej