RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wsparcie dla kobiet po poronieniu. Wkrótce rusza kolejna edycja projektu

8 marca rusza projekt pomocowy dla kobiet po poronieniu (fot. Shutterstock/fizkes)
8 marca rusza projekt pomocowy dla kobiet po poronieniu (fot. Shutterstock/fizkes)

8 marca ruszy trzecia edycja projektu „Poznać przyczynę”, który ma na celu dofinansowanie badań genetycznych u kobiet już po pierwszym poronieniu. Ma to umożliwić zdiagnozowanie przyczyn straty dziecka i szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia.

„Dwie Kreski”. Powstaje system wsparcia dla kobiet w nieplanowanej ciąży

Wypromowanie ogólnopolskiego telefonu zaufania oraz budowa na terenie całego kraju systemu pomocy dla kobiet w nieplanowanej ciąży – to podstawowe...

zobacz więcej

– Wszystko po to, aby dać szansę zaistnieć nowemu życiu już przy następnej ciąży, a rodziców uchronić przed traumą kolejnej straty – mówi Joanna Sadowska, prezes fundacji Opes139, która oferuje dofinansowanie na nierefundowane badania po poronieniu. Na projekt przeznaczono 12 tys. zł.

Co w ramach projektu dla kobiet?


Jedna osoba może otrzymać wsparcie w wysokości do 400 zł. Ta kwota może być przeznaczona np. na badanie kariotypu, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne lub na diagnostykę trombofilii wrodzonej. Jak pokazują statystyki, bardzo wysoki odsetek badań daje wynik nieprawidłowy, wskazujący na istnienie mutacji.

– Decydując się na to badanie pacjentka dodatkowo otrzyma bezpłatną konsultacje genetyczną, a lekarz oceni jakie znaczenie dla zdrowia kobiety mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dalsze leczenie – wyjaśnia Sadowska.

Jak się zarejestrować?


Aby zakwalifikować się do projektu należy wypełnić ankietę, która będzie dostępna od 8 marca na stronie www.fundacjaopes139.pl

Pubblicato da Fundacja Opes139 su Giovedì 4 marzo 2021

„SOS – jestem w ciąży”. Rusza projekt wsparcia

Przy Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie w archidiecezji gdańskiej ruszył duszpasterski projekt pod nazwą „SOS – jestem w ciąży!”....

zobacz więcej

Do projektu kwalifikowane są matki po stracie, według kolejności zgłoszeń, które nie korzystały z dofinansowania we wcześniejszych edycjach projektu. Informacja zwrotna, wraz ze specjalnym numerem telefonu, będzie wysyłana zakwalifikowanym osobom od 10 marca. Lista osób zostanie też przekazana do laboratorium, nie będzie więc możliwości udziału w badaniu bez wypełnienia ankiety.

– Jesteśmy fundacją, która w swym statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu. Zależy nam, by była to pomoc realna, stąd propozycja dofinansowania badań. Po pierwszym poronieniu te badania nie są refundowane, a warto je wykonać. Poprzez ten projekt chcemy też dać kobietom nadzieję i wsparcie – dodaje Joanna Sadowska.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w czerwcu 2020 roku, a druga we wrześniu i spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem kobiet po stracie dziecka.

– Niestety wiele kobiet po poronieniu nie wie, że w tej sytuacji przysługują im konkretne prawa, z których mogą skorzystać. To możliwość pochówku, zasiłek pogrzebowy, skrócony urlop macierzyński (56 dni), odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej – zauważa prezes Joanna Sadowska.

🔔 Fundacja Opes139 i @testDNA Laboratorium zapraszają 12 marca 2021, godz. 19:00 na BEZPŁATNY webinar 👉 "Prawa po...

Pubblicato da Fundacja Opes139 su Martedì 2 marzo 2021
Fundacja wciąż poszerza swą działalność o organizację porad psychologicznych, pomoc w budowie miejsc pamięci w innych miastach, szersze i gruntowniejsze wspieranie personelu medycznego, prace od podstaw wspierające ogólną zmianę postaw w społeczeństwie wobec rodziców przeżywających stratę dziecka nienarodzonego.

źródło:
Zobacz więcej