RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

20 lat starań. Spotkanie papieża z przywódcą szyitów [WIDEO]

Papież Franciszek, który składa wizytę w Iraku, przybył w sobotę z Bagdadu do świętego miasta szyitów – Nadżafu. Spotkał się tam z ich przywódcą, wpływowym ajatollahem Alim as-Sistanim. To jedno z najważniejszych wydarzeń tej podróży.

Franciszek przyleciał do Iraku. Przed nim nie był tam żaden papież

Papież Franciszek o godz. 13:54 (11:54 czasu polskiego) wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku. To pierwszy papież, który pielgrzymuje do...

zobacz więcej

Papież złożył kurtuazyjną, prywatną wizytę ajatollahowi, który jest jedną z najważniejszych postaci życia publicznego w Iraku i zarazem autorytetem dla szyitów z wielu krajów.

Nie oczekuje się deklaracji czy podpisania wspólnego dokumentu, ale spotkanie to ma więcej niż symboliczne znaczenie dla dialogu z islamem.

Po wizycie w Nadżafie – ważnym ośrodku duchowym szyitów i celu ich pielgrzymek, papież uda się na kulminacyjne wydarzenie tego dnia wizyty, czyli międzyreligijne spotkanie w Ur, ziemi Abrahama, kolebce chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Irakijczycy są szczęśliwi z powodu wizyty Ojca Świętego. – Nie potrafimy wyrazić swojej radości, bo to bez wątpienia historyczna chwila, którą zapamiętamy – mówiła Irakijka.

– Czuje radość, ale i bezpieczeństwo z powodu pielgrzymki Papieża. To dziwne uczucie. Jestem pewien, że w świat popłynie wieść, że nasz kraj staje się lepszy. Ta cała pielgrzymka będzie postrzegana jako święta – powiedział Irakijczyk.
teraz odtwarzane
Spotkanie papieża z przywódcą szyitów

Papież Franciszek przemawiał w Bagdadzie. Zaapelował do tamtejszych władz

Papież Franciszek upomina się o chrześcijan w Iraku. Podczas rozpoczętej pielgrzymki zaapelował do władz, aby żaden z Irakijczyków nie był...

zobacz więcej

Wizyta w świętym mieście szyitów – An-Nadżaf i spotkanie z ich duchowym przywódcą, ajatollahem Al-Sistanim były pierwszym punktem drugiego dnia wizyty papieża Franciszka w Iraku.

Komuniktat dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej


„Ojciec Święty spotkał się dziś rano w An-Nadżaf z wielkim ajatollahem Sayyidem Ali Al-Husayni Al-Sistanim. Podczas wizyty kurtuazyjnej, która trwała ok. 50 minut, Ojciec Święty podkreślił znaczenie współpracy i przyjaźni między wspólnotami religijnymi, aby pielęgnując wzajemny szacunek i dialog, można było wnieść wkład w dobro Iraku, regionu i całej ludzkości.

Dla Papieża spotkanie stanowiło okazję, aby podziękować Wielkiemu Ajatollahowi Al-Sistaniemu, za to, że wraz ze wspólnotą szyicką, w obliczu przemocy i wielkich trudności minionych lat, podniósł głos w obronie najsłabszych i najbardziej prześladowanych, potwierdzając świętość życia ludzkiego i znaczenie jedności narodu irackiego.

Modlitwa do Boga


Żegnając się z Wielkim Ajatollahem, Ojciec Święty ponowił swoją modlitwę do Boga, Stwórcy wszystkich ludzi, o przyszłość pokoju i braterstwa dla umiłowanej ziemi irackiej, dla Bliskiego Wschodu i dla całego świata” – napisał w komunikacie po wizycie papieża Franciszka u wielkiego ajatollaha Al-Sistaniego w An-Nadżaf Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Spotkanie ajatollaha al-Sistaniego z papieżem Franciszkiem, było wydarzeniem wyjątkowym, bezprecedensowym w 1200-letniej historii relacji chrześcijańsko-muzułmańskich. Wielu obserwatorów uważa, że będzie wsparciem dla mniejszości chrześcijańskiej w Iraku.

źródło:

Zobacz więcej