RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kompleksowe ośrodki dla dorosłych z wrodzonymi wadami serca

Dorośli z wadami serca potrzebują rehabilitacji kardiologicznej (fot. Shutterstock/ Inside Creative House)
Dorośli z wadami serca potrzebują rehabilitacji kardiologicznej (fot. Shutterstock/ Inside Creative House)

Dla pacjentów dorosłych z wrodzonymi wadami serca brakuje odpowiedniej rehabilitacji kardiologicznej i psychologicznej. Potrzebne są ośrodki zapewniające im kompleksową opiekę – przekonują eksperci.

Skonsultujesz się z lekarzem specjalistą przez telefon

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o rozszerzeniu teleporad medycznych o konsultacje z lekarzem specjalistą. Z wizyt na odległość mogą korzystać...

zobacz więcej

W Polsce co roku wykrywanych jest ok. 3 tys. dzieci z różnymi rodzajami wad serca, czyli średnio 10 dziennie. Jedna trzecia z nich wymaga operacji już w pierwszych dniach życia. Nierzadko trzeba przeprowadzić nawet kilka zabiegów. To jednak nie wystarczy. Dzieci te wymagają specjalistycznej opieki kardiologicznej przez wiele lat, również po wkroczeniu w wiek dorosły.

Rehabilitacja kardiologiczna dzieci i dorosłych


Kardiolodzy dziecięcy od wielu lat postulują, żeby pacjentów z wadami wrodzonymi serca objąć systemowo rehabilitacją kardiologiczną, zarówno w okresie dziecięcym, jak i po ukończeniu 18. roku życia. Dotyczy to szczególnie tych pacjentów, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje lekarzy specjalistów.

„Serce dziecka po operacji wad serca musi na nowo przystosować się do pracy. Ćwiczenia fizyczne pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego, wpływając na jego bardziej równomierną pracę” – zwraca uwagę w przekazanej informacji dr Anna Turska-Kmieć z Kliniki Kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Wkrótce pierwsze przeszczepy serca w szpitalu we Wrocławiu. Jest zgoda MZ

Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną decyzję ws. przeprowadzania przeszczepów serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. To szósta...

zobacz więcej

Jak pisze, „rehabilitacja bardzo korzystnie wpływa na psychikę pacjenta, niweluje stres i ułatwia integrację ze środowiskiem rówieśników. To bardzo pomaga pacjentom w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Niestety, nie są to formy rehabilitacji i opieki powszechnie dostępne dla polskich pacjentów z wrodzonymi wadami serca”.

Prezes Fundacji Serce Dziecka i psycholog Katarzyna Parafianowicz podkreśla, że wraz z wiekiem u pacjentów z wrodzonymi wadami serca pojawiają się nowe problemy medyczne, a z nimi bolączki natury psychicznej. Skuteczna pomoc tej grupie pacjentów wiąże się z dobrą znajomością chorego, jego wyjątkowej historii oraz specyficznych potrzeb.

„Nawet, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo i na pierwszy rzut oka nie różni się od zdrowych rówieśników, to zawsze musimy myśleć o nim w kategoriach pacjenta z wadą serca. Dzieci rosną, zmieniają się ich potrzeby, ale pojawiają się też nowe problemy. Nigdy nie mamy pewności, czy z wesołego kilkulatka nie wyrośnie nastolatek z depresją, bo na przykład dopiero wtedy pacjent zda sobie sprawę z posiadanej wady i związanych z nią ograniczeń" - zaznacza Katarzyna Parafianowicz.

Ośrodki dla dorosłych oraz dla kobiet w ciąży


„Niestety, nie ma dziś w Polsce żadnego ośrodka, który byłby dedykowany dorosłym z wrodzonymi wadami serca w rozumieniu definicji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zgodnie z jej wytycznymi program rehabilitacji kardiologicznej powinien być realizowany przez wielospecjalistyczny zespół złożony z lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki i psychologa” – podkreśla dr Anna Turska-Kmieć.

Do czterech lekarzy specjalistów bez kolejki. Zmiany już od marca

300 mln zł wyda NFZ na skrócenie czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u czterech specjalistów – pisze „Rzeczpospolita”. W kolejce do pierwszej...

zobacz więcej

Jej zdaniem brakuje również ośrodków dla kobiet w ciąży z wrodzonymi wadami serca, gdyż również ich dzieci są obciążone większym ryzykiem takich wad. Zwraca też uwagę, że ich leczenie wymaga innego finansowania z powodu większych komplikacji zdrowotnych. Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Polsce powinny funkcjonować cztery ośrodki kompleksowej opieki dla dorosłych z wadami serca. Trafiałyby do nich nastoletnie osoby wkraczające już w okres dorosły.

„Pacjenci z wrodzonymi wadami serca po osiągnieciu 18. roku życia w dalszym ciągu wymagają stałej opieki medycznej. Ich potrzeby nie znikają z powodu osiągnięcia określonego wieku. Niestety, właśnie ze względu na wiek pacjenci z wrodzoną wadą serca dotychczasową opiekę bardzo często tracą. Apelujemy do decydentów, by wyjść naprzeciw potrzebom tej grupy pacjentów i wdrożyć tak pilnie i coraz bardziej potrzebne kompleksowe ośrodki świadczące opiekę kardiologiczną” – Katarzyna Parafianowicz.

źródło:

Zobacz więcej