RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandal w Niemczech. Deputowany CDU zarobił majątek na handlu maseczkami

Depytowany zarobił na handlu maseczkami 250 tys. euro (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Depytowany zarobił na handlu maseczkami 250 tys. euro (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Nikolas Loebel, deputowany CDU do Bundestagu, pośredniczył w handlu maseczkami ochronnymi i pobrał z tego tytułu znaczną prowizję – w sumie około ćwierć miliona euro. Jak podał magazyn „Der Spiegel”, „nieprzyzwoite” zachowanie Loebela oburzyło jego partyjnych kolegów i władze CDU.

Spekulant zatrzymany za handel maseczkami

Aż 12,8 tys. maseczek higienicznych zarekwirowała białoruska milicja biznesmenowi, który chciał handlować nimi w sieci po zawyżonych cenach....

zobacz więcej

Loebel przyznał, że jego firma, Projektmanagement–GmbH, otrzymała prowizję w wysokości około 250 000 euro, ponieważ pośredniczyła w umowach zakupu masek między dostawcą z Badenii–Wirtembergii a dwiema prywatnymi firmami z Heidelbergu i Mannheim. Według Loebela było to „zwyczajowe wynagrodzenie na rynku”. Podkreślił, że działał na rzecz spółki, a nie wykonywał swojego mandatu poselskiego.

W opublikowanym w piątek wieczorem oświadczeniu polityk CDU przyznał się jednak do błędu. Podkreślił, że w czasie pandemii w swej działalności biznesowej powinien był zachować większą wrażliwość.

„Der Spiegel” zauważa, że Loebel prowadził działalność wykorzystując także swoje konto mailowe w Bundestagu. – To pogwałcenie regulaminu Bundestagu – ocenił w rozmowie ze „Spieglem” wysokiej rangi polityk CDU z Badenii–Wirtembergii.

Afera w sprawie prowizji wywoła burzę w CDU i pierwsze konsekwencje wobec Loebela. W piątek późnym wieczorem, po rozmowie w kierownictwem frakcji CDU/CSU w Bundestagu, ogłosił on, że wycofuje się z parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Loebel nie wystartuje w wyborach?


Czołowi politycy CDU domagają się jednak wyciągnięcia wobec Loebela dalszych konsekwencji. Podkreślają, że takiego zachowania nie można tolerować. Chcą by Loebel wycofał się ze startu w jesiennych wyborach do Bundestagu.

„To głęboko nieprzyzwoite, że parlamentarzysta wzbogacił się (...) w czasie największego kryzysu od czasów drugiej wojny światowej” – napisał na Twitterze sekretarz generalny CDU, pochodzący z Polski Paul Ziemiak.

„Nasz kraj znajduje się w ciężkim kryzysie, za którego przezwyciężenie na polityków spada szczególna odpowiedzialność. Ci, którzy napełniają sobie kieszenie zarabiając na towarach niezbędnych do życia, takich jak maski, nie reprezentują narodu, lecz najniższe interesy” – napisał na Twitterze polityk CDU Manuel Hagel, którego cytuje portal swr.de.

Według „Spiegla” w podobne interesy związane z zamówieniami na maseczki ochronne mogło zaangażować się ponad 20 deputowanych, jednak jak na razie z wyjątkiem Loebela wszyscy zaprzeczyli, by otrzymali prowizje lub osiągnęli inne korzyści.

źródło:

Zobacz więcej